banner114

İsveç'te haftada 30 kişi intihar ediyor

İsveç Sosyal Sigortalar Kurumu'nun yayımladığı araştırmaya göre, geçen yıl İsveç'te bin 574 kişi intihar ettiği belirtilirken, haftada ortalama 30 kişinin hayatına son verdiği bildirildi.

İsveç'te haftada 30 kişi intihar ediyor


Kurumdan yapılan açıklamada İsveç'te 2017'e göre, intihar vakalarında 2018'de yüzde 30 artış yaşandığının altı çizildi. En çok intihar eden yaş grubunun ise 15 ile 24 ve 25 ile 45 arası olduğu vurgulanırken, 10 milyonluk İsveç'te 500 bin intiharı düşünen kişi olduğu ve her yıl 100 bin kişininde bir şekilde intihar etmeyi denediği kaydedildi.

Sıfır İntihar Sağlık Hizmeti ( Suicide Zero) Sözcüsü Sonny Wåhlstedt, ne kadar intihar önlemek için tedbir alınsa da toplum içindeki çöküşün devam ettiği ve intihar olaylarının arttığını söyledi.
İntiharı azaltmak için uğraşılan çabaların boşa gitmesinin büyük bir başarısızlık olarak adlandıran Wåhlstedt, ''Şuan da ihtiyaç durduğumuz şey intiharları önlemek için yeni bir vizyonla farklı bir planlama; intihar önleme eğitiminin farkındalığını artırarak ve teşvik ederek intihar girişiminde bulunan kişilere desteğin iyileştirilmesi gerekir'' ifadelerini kullandı.

Karolinska Enstitüsü Araştırmacısı Danuta Wasserman ise, intihar olaylarının gençler arasında arttığına dikkat çekerek, ''Uzun süreli depresyon hastalığı bulunanlar, çeşitli psikolojik sorunu olanlar, uyuşturucu kullananlar, ekonomik zorluk çekenler ve toplumda aşağılananlar intiharı seçiyor'' ifadelerini kullandı.

Öte yandan intiharların artması İsveç hükümetini de harekete geçirdi. Hükümet bu yıl ruh sağlığı ile ilgili olarak psikiyatri klinikleri bulunan hastanelere bütçeden 1 milyar 77 milyon kron (Yaklaşık 645 milyon lira) ek ödenek ayırdı. 

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2019, 13:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6