İsveç'te gündemde en çok mülteci ve çocukları var

28 AB ülkesinin bugün yapacağı zirvede 120 bin mültecinin AB ülkelerine dağıtımı konusunda uzlaşıya varılmaya çalışılacak

İsveç'te gündemde en çok mülteci ve çocukları var
DAGENS NYHETER

- Almanya güney bölgelerindeki sınırlarını mültecilere kapadı. Mülteci konusunda yeni öneriler bugün yapılacak olan AB ülkeleri zirvesinde görüşülecek.

- Futbolun kralı unvanını koruyor. Zlatan İbrahimoviç’in Fransız futbol kulübü Paris Saint Germain'de geçirmiş olduğu iki yılın ardından Fransızların yüzde 93’ü Zlatan İbrahimoviç’in kim olduğunu biliyor.

- İsveç’te bulunan birçok belediye, ülkeye ebeveynsiz olarak gelen çocukların herhangi bir yere yerleştirilmesi konusunda sıkıntı yaşıyorlar.

- Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve Macaristan bugün yapılacak olan AB zirvesi öncesi mülteci kotasına karşı olduklarını dile getirdiler.

- Sayıları yaklaşık 20 bini bulan kişi Moldova hükûmetine yönelik protestolarına dünde devam ettiler.

- Türkiye’nin Cizre ilçesinde dün yeniden sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

SVENSKA DAGBLADET

- Yapılan bir araştırma NATO üyeliği konusunda İsveçlilerin yüzde 41’inin evet derken yüzde 39’unun hayır dediğini gösteriyor.

- 28 AB ülkesinin bugün yapacağı zirvede 120 bin mültecinin AB ülkelerine dağıtımı konusunda uzlaşıya varılmaya çalışılacak.

- Japonya’yı etkisi altına alan sel felaketi ülkeyi olumsuz etkiliyor. Selden dolayı birçok ev su altında kalırken ölenlerin sayısı yediye yükseldi.

- İsrail askerleri Mescid-i Aksa’da Filistinlilere saldırdı. Bölgedeki endişeler artmaya devam ediyor.

- Malmö’de yaklaşık 3 bin kişi mültecilere yönelik desteklerini göstermek amacıyla dün bir araya geldi.

AFTONBLADET

- Gazeteci Olle Svenning bugünkü yazısında Rusya Başkanı Vladimir Putin’in gerçekleştirmeyi arzuladığı büyük planını bozan çeşitli konulara değindi.

- Ilımlı Parti lideri Anna Kinberg Batra İsveç belediyelerine mülteci kabulü yönünde zorlama yapılması yerine AB ülkelerine ortak bir sorumluluk almaları için baskı yapılması gerektiğini söyledi.

- İsveç’in Södertälje bölgesinde bir binada çıkan yangından sonra bir kişinin ölü olarak bulunmasının ardından polis olayın cinayet olabileceği yönünde soruşturma başlattı.

- Yunanistan’ın Midilli adasına bu yıl yaklaşık 100 bin mülteci gelirken son olarak insan kaçakçıları tarafından denizin ortasında bırakılan 150 kişi adaya ulaştığında Aftonbladet muhabirleri olay yerinden izlenimlerini aktardılar.

EXPRESSEN

- Polis, Karlstad’ın Hammarö bölgesini sallayan cinayet haberinden sonra anne ve babasını öldürmekle şüphelenilen bir çocuğu gözaltına aldı.

- İsveç’in ünlü isimleri 29 Eylül’de geliri mültecilere bağışlanacak olan bir konser düzenleyecekler.

- İsveç Devlet Demiryolları (SJ) bazı bölgelerdeki gece boyu devam eden tren seferleri sayısını azaltacak.

- Hindistan'ın orta kesimlerindeki Petlawad kentindeki bir lokantada meydana gelen patlama sonucu en az 80 kişi ölürken 150 kişi de yaralandı.
Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2015, 14:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6