banner180

İsveç'te gençler arasındaki suç oranında rekor

İsveç'te polis kayıtlarına göre geçen yıl içinde gençler arasında 1.896 soygun ve şiddet olayı yaşandı.

İsveç'te araştırma programı olan 200 sekunder (200 saniye) isimli programda ele alınan gençler ilgili şiddet ve soygun olaylarının rekor sevviyeye çıktığı belirtildi.

Gençler tarafından soygun ve şiddet olayları şimdiye kadarki en yüksek rakam olduğu ve daha da fazla olacağı açık denildi.

13 - 18 yaş grupları araında yaşanan gasp, darp ve hırsızlık olaylarının ciddi bir sorun olduğu görülüyor.

Viafree'nin 200 saniyelik programı, çocuklara ve gençlere yönelik soygunları inceledi. Bu yıl şu ana kadar polise kayıtlarına göre 2.291 gençlik soygunu bildirildi. Bu rakamlar geçen yıldan bu yana yüzde 20 artış olduğunu gösteriyor.

Peki soyguncular kim? 
200 saniye bir olaya daha yakından baktı.

Çetenin kurbanlarından biri, 15 yaşında, çete üyesi üç kişi etrafını sarıyor ve terör hikayesini anlatıyor. 15 yaşındaki çocuk, bir arkadaşıyla metrodan çıkarken, üç kişi onu bıçakla tehdit edip ATM'ye götürüyor tehdit ve baskıyla para çekmesini istiyorlar. Bu olay ATM kameralarına yansımış ve basında da gündem olmuştu.

İsveç'te gençlerin suç oranı tarihin en üst seviyesine ulaştı. Yakın zamanda nasıl bir önlem alınacağı merak konusu olmakla birlikte, İsveç nereye gidiyor sorusunu da akla getiriyor.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2019, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6