İsveç'te evlenme oranları düşmeye devam ediyor

İsveç'te pandemi sırasında normalden daha az insan evlendi, ancak bu eğilim kısıtlamalar kaldırıldıktan sonra bile devam ediyor. Bu yılın Ağustos ayına kadar, salgından önceki yıllara göre evlilik oranlarında yüzde 11 azalma yaşandı.

İsveç'te evlenme oranları düşmeye devam ediyor

Kısıtlamalar ve belirsizlikler pandemi sırasında tüm dünyada olduğu gibi İsveç'te de insanları birçok yönden etkiledi. Diğer şeylerin yanı sıra, daha az düğün vardı. 2020 ve 2021'de, pandemiden önceki beş yılın ortalamasına kıyasla ortalama olarak yüzde 26 daha az insan evlendi.

İstatistik İsveç'te nüfus istatistikçisi Ann-Marie Persson, pandemi sırasında birçok kişinin planlarını değiştirmek zorunda kalması gerçeğinin 2022'de herhangi bir evlilik dalgasına yol açmadığını söyledi. Yıl içinde şimdiye kadar 34 bin 584 düğün gerçekleşti. Bu, 2015-2019 yıllarının, yani pandemi öncesi ortalamasından yüzde 11 daha az.

Aynı zamanda pandemi dönemindeki kısıtlama zamanlarına göre belirgin bir artış var. Yılın ilk sekiz ayında, geçen yıla göre yüzde 26 daha fazla evlilik gerçekleşti.

Aylara göre 2015-2022 evlilik sayısı

2022 yaz döneminde geçmişe oranla daha az düğün yapıldı

Pandemiden önce, yaz aylarında evlenmek çok yaygındı. 2015 ve 2019 yılları arasında ortalama olarak tüm düğünlerin neredeyse yarısı Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşti. Ortalama olarak en fazla düğün, yüzde 16'nın gerçekleştiği Ağustos ayında yapıldı.

Bu yıl, gelişme farklı görünüyor. Yaz aylarında evlenmek hala en yaygınken, Temmuz ayında pandemi öncesi ile hemen hemen aynı sayıda evlenen insan oldu, ancak evlilikler Ağustos ayında önemli ölçüde azaldı.

Sonbaharda fazla fark görünmüyor

Pandemi döneminde bile, yazın evlenmek açıkça en yaygın olanıydı, ancak aynı zamanda pandemi etkisinin önceki yıllara kıyasla en belirgin olduğu zamandı. En büyük fark, evlenenlerin yüzde 42 daha az olduğu Haziran 2020'deydi. Sonbahar dönemindeki evliliklede pek bir fark görünmedi. Ekim ve Kasım aylarında pandemi sırasında önceki yıllarda olduğu gibi aynı sayıda evlenen insan sayısı kayıtlara geçti.

Aylık ve yıllık evlilik sayısı 2015-2022

Sonbaharda bir düğün patlaması olacak mı?

Sonbahar evlilikleriyle ilgili değerlendirmede bulunan Ann-Marie Persson, normalde sonbaharda daha az insan evleniyor. Bu nedenle, 2022'de pandemi öncesine kıyasla daha fazla düğün olması için net bir trend kırılması gerekecek ifadeleri kullandı.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6