banner114

İsveç'te en çevreci ödülünü alan gurbetçi girişimcinin projesi dünya tarımını kurtaracak

banner54

İsveç'in Örebro kentinde ‘Solucan Çiftliği’ kuran Elbistanlı grubetçi Ahmet Bahçeci,(44) dünya tarımının geleceğinin ‘Kırmızı California Solucanı’nda görüyor.

İsveç'te en çevreci ödülünü alan gurbetçi girişimcinin projesi dünya tarımını kurtaracak

18 yıldır İsveç'te yaşayan ve Biohumus Sweden AB, 'Organik Gübre ve Bitki Besleme Ürünleri` adı altında Örbro kentinde kurduğu işletmesiyle milyonlarca solucanla organik gübre üretimi gerçekleştiren Bahçeci, solucan gübresinin diğer gübrelere göre çok daha verimli olduğunu söyledi.

Bahçeci, '' Normal gübreyle beslenen toprağın ömrü 1 yıl solucan gübresiyle beslenen toprağın ömrü 5 yıla kadar çıkabiliyor" dedi.

Solucan gübrenin diğer faydalarını sıralayan Bahçeci ''toprağı havalandırmak olmak üzere birçok faydası bulunmaktadır. Bitkilerin don ve aşıcı sıcaklık gibi durumlarda dirençlerini arttırır. Bitkileri böcek zararlı haşerelere karşı korur. Solucan gübresi doğal olduğu için çok ekolojiktir. Toprağı kirletmez ve herhangi bir kalıntı bırakmaz. Kimyasal olmadığı için bitkilere ve toprağa herhangi bir zarar vermez' dedi.

Yılda 2 bin ton toprak üretme kapasitesinde olduklarını kaydeden Bahçeci, amaçlarının kapasiteyi 5 bin tona yükseltmek olduğunu söyledi.

Gevleborg Almedelan'da İsveç'in en iyi çevreci ödülüne layık görülen projenin ürünü İskandinavya'nın en büyük bahçe ve tarım ürünleri satışı yapan Plantagen mağazalarında satışı başladı.

Ürünün ayrıca bir çok İsveç gazetesi tarafından da haberi yapıldı.

Ürünün özellikleri buradan takip edilebilir!

https://www.facebook.com/Biohumus-Sweden-AB-233329777598547/?epa=SEARCH_BOX

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2020, 21:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner6