İsveç'te elektrik fiyatları 5 ila 10 kat yükseldi

Küresel enerji krizi, savaş ve diğer faktörlerle birlikte artan enerji maliyetleri elektrik tarafında da olumsuz etki yaratmaya devam ediyor.

İsveç'te elektrik fiyatları 5 ila 10 kat yükseldi

Elektrik fiyatlarından olumsuz etkilenen ülkeler listesinde yer alan İsveç'te elektrik fiyatlarının tekrar artacağı bildirildi.

Nordpool elektrik santralindeki fiyatlandırmaya göre, güney Götaland'da 4. elektrik alanında bir kilovat saat (kWh), Pazartesi günü ortalama 2,24 SEK'e mal olacağı ancak pik saatlerde bireysel fiyat zirveleri ortalama 5 SEK'e çıkıyor.

3. Elektrik alanı, kuzey Götaland ve Svealand'da fiyat 74 öre'den 2.23 krona çıktı.

Geçen yılın aynı dönemde bölgede ortlama fiyatlar kWh başına 40-50 öre iken bu yılki fiyatlara bakıldığında ortalama 5 ila 10 kat arttığı gözleniyor.

İsveç'in kuzeyinde fiyatlar hala düşük.

Spot elektrik fiyatı üzerine, hanelerin ödemesi için vergiler, KDV ve elektrik şebekesi ücretleri de eklenerek faturalandırılıyor.

Daha güneyde, fiyatlar daha da yüksek. Örneğin Almanya'da elektrik, Pazartesi günü kWh başına dört krondan fazlaya mal oluyor. Savaşın gölgesinde yükselen gaz fiyatları ve rüzgardan elde edilen elektrik üretiminin kötü devam etmesi, yükselişe neden oluyor.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2022, 16:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6