İsveç'te dört tutuklu işkence edilerek öldürüldü ama...

İsveç'in Dalarna bölgesinde polis tarafından gözaltına alınıp, savcılık tarafından tutuklanmalarına karar verilen ve tutuklu bulundukları hücrelerinde dört kişi öldürüldü.

İsveç'te dört tutuklu işkence edilerek öldürüldü ama...

İsveç basınında yer alan habere göre, yaklaşık 1 buçuk yıl önce Dalarna bölgesinde savcılık kararıyla tutuklu yargılanmalarına karar verilen zanlılardan dörtü gözetim aldında işkence sonucu öldü.

İsveç polisi ölümlerle ilgili detaylı bilgi vermezken, yaşamlarını kaybeden şahısların aileleri davacı oldu.


Başlayan soruşturma kapsamında bir buçuk yıl geçmesine rağmen net bir sonuç elde edilebilmiş olmaması İsveç hukukunun tarafsızlığına gölge düşürdü.

P4 Dalarna'nın haberine göre, içeride işkence edilen mahkumlardan bazılarının kafa taslarında ölümcül yaralanmalar olmasına rağmen doktora haber verilmediği ve işkence sonucunda ölüme terk edildikleri belirtildi.

Olayın Dalarna'daki polis gözetim merkezinde meydana geldiği ve mahkumlara gardiyanların işkence yaptığı ileri sürülse de yeterli delil elde edilemediğinden dolayı tam anlamıyla soruşturma yürütülemediği belirtiliyor.

Dalarna polis gözetim merkezinin mahkumların işkence sonucu öldüğünü rapor ederek kabul ettiği, ancak bu işkencenin ve ölümcül saldırıların kim ya da kimlerin yaptığı konusunda delil bulunamadığı ifade edildi.

Ayrıca bir rapora göre İsveç'te son beş yıl içinde yılda ortalama 2-3 mahkumun cezaevleri ya da gözetim altındayken darp sonucu öldükleri belirtildi.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2016, 10:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6