İsveç'te çocukları sünnet ederken lehim tabancası kullanan 'sahte doktor' ceza aldı

İsveç'te 2018'de doktor olmadığı halde küçük çocukları lehim tabancasıyla sünnet eden bir kişi, 180 saat kamu hizmeti cezasına çarptırıldı. 'Doktor' ayrıca 55 bin İsveç Kronu tazminat ödemeye mahkum edildi.

İsveç'te çocukları sünnet ederken lehim tabancası kullanan 'sahte doktor' ceza aldı

Doktorluk lisansının ve İsveç'te sünnet işlemi için gerekli izinlere sahip olmadığı ortaya çıkan Suriyelinin, 2018 yılının nisan ve mayıs aylarında en az 9 çocuğu sünnet ettiği ortaya çıktı.

Olay, Söderhamn ve Gävle kentlerinde çocukların sünnet sonrası şiddetli ağrı ve yürüyememe sorunu üzerine doktora giden ebeveynlerin bu durumu anlatmasının ardından gündeme düştü.

Tıp dergilerine konuşan İsveçli doktorlar, işlemin cerrahi açıdan acemi ve ilkel yöntemlerle yapıldığının net olarak görüldüğünü dile getirdi.

Ancak İsveç kamu yayın kuruluşlarının haberine göre 30'lu yaşlardaki şahıs, Suriye'de tıp eğitimi aldığını dolayısı ile sünnet işlemini de iyi bildiğini söyledi. Ayrıca ailelerden sünnet başına 2 bin kron ücret aldığı belirlendi.

Savcılıkça başlatılan soruşturmanın ardından şahısa 'vücuda zarar vermek' ve 'İsveç sünnet yasasını ihlal' başlıklarından suçlama yöneltildi.

Bu kapsamda hakim karşısına çıkarılan şahıs, 8 ay hapis (ya da 180 saat kamu hizmeti )cezası ile çocukların ailelerine 55 bin İsveç kronu tazminat ve yasayı ihlal suçundan devlete de 33 bin kron ceza ödemeye mahkum edildi.

İsveç'te 2001'de çıkarılan bir yasa ile sünnet işlemini sadece bu alanda lisansı bulunan doktorların yapmasına izin veriliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6