İsveç'te Cinsel Tacizle Suçlanan Assange'ın ifadesi alınacak

İsveçli savcılar, yaklaşık üç yıldır Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'nde yaşayan Wikileaks internet sitesinin kurucusu Julian Assange'ın, cinsel taciz suçlamasıyla ilgili ifadesinin Londra'da alınmasını önerdi.

İsveç'te Cinsel Tacizle Suçlanan Assange'ın ifadesi alınacak
 İsveç savcılığının resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, Assange'ın ifadesinin Londra'da alınmasının önerildiği belirtilirken, bu teklifin, yaklaşık beş yıldır süren soruşturmanın içinden çıkılmaz durumunun çözümüne yardımcı olması bekleniyor. 
Açıklamada, Julian Assange'ın ifadesinin sığınmacı olarak yaşadığı Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'nde alınması için Assange'ın avukatlarına resmi tebligat gönderildiği kaydedildi. 

İsveçli savcı Marianne Ny, Assange'ın DNA testinden de geçirilmesini isterken, tutum değişikliğinin sebebi olarak, Assange hakkındaki bazı suçlamaların ağustos ayında zaman aşımına uğramasını gösterdi. 

İsveçli savcılar, daha önce Assange'ın ifadesinin alınması için Londra'ya gitmeyi reddediyordu. 

Julian Assange'ın İsveçli Avukatı Per Samuelson, öneriyi olumlu karşıladıklarını ve müvekkilinin durumu detaylı inceledikten sonra ifadesinin Londra'da alınmasını büyük olasılıkla kabul edeceğini söyledi. 

İsveç'te cinsel taciz suçlamasıyla hakkında tutuklama kararı bulunan ve hakkındaki suçlamaları reddeden Julian Assange, İsveç'e iade edilmesi halinde ABD'ye gönderilmekten endişe ettiği için 19 Haziran 2012'de Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'ne sığınmıştı.

Atila ALTUNTAŞ / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2015, 12:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6