İsveç'te büyük faciadan dönüldü: Politikacı ve gazetecileri öldürecekti

banner54

İsveç'in başkenti Stockholm'ün güneyinde 61 yaşında bir kişinin evine yapılan baskında, çok sayıda silah, mermi ve patlayıcı bulundu. Şüphelinin evinde çıkan ölüm listesinde 100 gazeteci ve ünlü siyasetçi bulunduğu bildirildi.

İsveç'te büyük faciadan dönüldü: Politikacı ve gazetecileri öldürecekti

Stockholm'de polisin bir eve yaptığı baskında çok güçlü patlayıcı yapılacak kimyasal maddeler ve bombanın nasıl yapılacağına dair çizimler bulundu.

Ele geçirilen maddeler arasında  kara barut, fünye, gübre, 3D yazıcıların yanı sıra; bıçak, yay, tüfek, pala ve çeşitli silahlar, mermilerin bulunması dikkat çekti.

Ayrıca şüphelinin Norveç'te ırkçı bir saldırıda 77 kişiyi öldüren Anders Behring Breivik'i örnek aldığıda ortaya çıktı.

Şüphelinin bilgisayarında gazeteciler, politikacılar ve  ünlülerinde isimleri olmak üzere  yaklaşık 100 kişinin  bilgisini  içeren liste bulundu.

Bu kişilerin Almedan da yaptıkları toplantılara işaret edilerek 'özgürce sokaklarda dolaşarak proganda yapıyorlar' şeklinde bilgi notuna rastlandı. 

 Ölüm listesinde yer alanlardan bir olan Aftonbladet Genel Yayın Yönetmeni Anders Lindberg, ölüm listesinde olmasını ürkücü olarak nitelendirdi.

Lindberg, ''Şüpheli dikkatli bir şekilde patlayıcı ve silah tedarik etmiş,  insanların yaşadığı yerlerin  haritalarını çıkrarak hazırladığı çok geniş kapsamlı planlara sahip olduğu açık. Bu durumu ürkütücü olarak buluyorum'' ifadelerini kullandı. 

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2021, 01:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6