banner114

İsveç'te başörtüsü yasağı protestosu

İsveç'in başkenti Stockholm'ün Kungstragarden Meydanı'nda toplanan bir grup Malmö kentine bağlı Skurup İlçe Belediyesi tarafından getirilen okullarda başörtü yasağını protesto etti.

'Din özgürlüğü herkes için geçerlidir'', ''Karar benim, başörtüme dokunma' yazılı dövizler taşıyan göstericiler, Skurup Belediyesinin okullardaki başörtüsü yasağını kaldırmasını istedi.

Müslüman eylemcilere destek olan aktivist Jessica Sjöqvist, yaptığı konuşmada, kadınların nasıl giyeceğine kendilerinin karar vereceğini ve kimsenin buna karışamayacağını söyledi. Skurup Belediyesinin hatasından dönmesini isteyen Sjöqvist, başörtülü kız öğrencilerin haklarını kimsenin gasp edemeyeceğini kaydetti. Başörtülü kadınlara yönelik nefret suçlarının da arttığını belirten Sjöqvist, yetkililerden önlem alınmasını istedi.

Skurup Belediye Meclisi tarafından 13 yaşından küçük öğrencilere başörtüsü yasağı getirilmiş, ilçede bulunan Prastamosse Okul Müdürü Mattias Liedholm, yasağı tanımadığını ve kendi okulunda uygulamayacağını kaydetmişti.

CORONA VIRUS HARİTASI

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER