banner198

İsveç'te aşı yapılan çocukların verileri sızdırıldı

Pandemi ile mücadele kapsamında sık sık eleştirilen Halk Sağlığı Kurumu, bu defa çocuklara yapılan aşılama verilerinin sızdırılması ile ilgili gündemde, durumun fark edilmesi ile birlikte kurum polise başvurdu.

İsveç'te aşı yapılan çocukların verileri sızdırıldı

Basında yer alan habere göre, bir internet sitesi 12 yaşından küçüklere yönelik yapılan covid-19 aşılarını içeren yaklaşık 800 çocuğun bilgisini sızdırdı.

Yetkililer, bir web sitesinde covid-19'a karşı aşılanmış 12 yaşın altındaki kişilere ilişkin verilerin yayınlandığını keşfetti. Bilgiler, İsveç'te toplam yaklaşık 800 kişi için aşı tarihi, aşı türü ve sosyal güvenlik numaralarına kadar ayrıntılı bilgiler içerdiği belirtiliyor.

İsveç Halk Sağlığı Kurumu bölüm başkanı Lisa Brouwers, "Bunu çok ciddiye alıyoruz. Şu anda ne olduğunu öğrenmek için diğer yetkililerle işbirliği içinde olayı araştırıyoruz" ifadeleri kullandı.

Halk Sağlığı Kurumunun değerlendirmesine göre, sızdırılan bilgiler, Halk Sağlığı Kurumunun sorumlu olduğu Ulusal Aşı Kaydı'ndan (NVR) ele geçirilmiş olduğu üzerinde duruluyor.

Lisa Brouwers, konunun soruşturma kapsamında olduğu için daha fazla bilgi veremeyeceğini, elde edilecek verilerle birlikte ileri zamanlarda daha fazla bilgi verileceğini belirtti.

Yetkili, konunun biran önce çözüme kavuşması için olabildiğince hızlı ve titiz bir soruşturma yürüttüklerini belirtti.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6