banner198
banner180

İsveç'te 40 bin kişiye aşı yapıldı: Aşı sonrası hayatını kaybeden kişi sayısı ikiye yükseldi

İsveç Tıbbi Ürünler Ajansı, 1. haftanın başında İsveç'te yaklaşık 40.000 kişinin covid-19'a karşı aşılandığını açıkladı. Ülke genelinde yapılan aşılamalardan sonra toplam iki kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

İsveç'te 40 bin kişiye aşı yapıldı: Aşı sonrası hayatını kaybeden kişi sayısı ikiye yükseldi

Tıbbi Ürünler Ajansı, aşılamanın sonuçlarıyla ilgili yeni bilgileri sürekli olarak takip edilmektedir ve şu ana kadar otorite şüpheli yan etkilere ilişkin on rapor hazırlamıştır. Özellikle, enjeksiyon bölgesinde beklenen hafif lokal semptomlar ve bağışıklık sistemi aktive edildiğinde meydana gelen yaygın reaksiyonlar var dedi.

İsveç'te şuana kadar Pfizer / Biontech aşısı olan iki kişi yaşamını yitirdi. Yetkili makamlarca yapılan açıklamalarda hayatını kaybeden her iki kişinin de yaşlı ve alt hastalıkları olduğu belirtildi.

İkinci ölüm 5 Ocak'ta yaşandı. Aşıdan sonra kişide yüksek ateş belirtileri görüldü ve tedavi gördüğü hastanede üç gün sonra hayatını kaybetti denildi. Ölen kişinin palyatif demansı olan yaşlı bir kadın olduğu söylendi. 

Medikal Ürünler Ajansı birim müdürü Veronica Arthurson, bir basın açıklamasında, şu anda kadının yerleşik ölüm nedeni hakkında hiçbir bilgimiz yok ve aşı ile herhangi bir nedensel bağlantı henüz bulunmadığını söylüyor.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2021, 17:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6