banner114

İsveç tartışıyor: Atalarımız siyah mı?

'İlk İsveçliler' belgesi tüm ülkede tartışmalara neden oldu: Atalarımız siyah mıydı?

İsveç tartışıyor: Atalarımız siyah mı?

İsveç devlet televizyonu SVT’ye göre ilk İsveçliler, Buz Devri’nin sonunda güney bölgelerinden İskandinavya’ya taşınan koyu tenli avcı ve toplayıcılardı. Orada, bu kez doğudan gelen bir başka göç dalgasıyla hızla birleştiler ve bu da taş devri Avrupa’sının en çeşitli nüfusunun oluşmasına yol açtı.


RUSLARLA KARIŞTILAR 

SVT tarafından yayınlanan ‘İlk İsveçliler’ isimli belgesel, ülkede tartışma yarattı. Belgesele göre, bugünün İsveç’ine gelen ilk modern insanlar, zamanın kitlesel ren geyiği göçlerini takip ederek gelen koyu tenli avcı toplayıcılardı. Uppsala Üniversitesi genetik profesörü ve İsveçlilerin erken dönem atalarının genetik haritasını çıkarmayı amaçlayan Atlas projesi araştırmacısı Mattias Jakobson, İsveçlilerin atalarının bugünün aksine koyu ten rengine sahip olduklarını vurgulayarak “Onlar bugünün Lüksemburg, İspanya ve Almanyası’nda yaşayan insanlara benziyorlardı. Ancak, bugünle karşılaştırıldığında sıra dışı bir görünüşleri vardı, koyu ten rengi ve mavi gözler” ifadelerini kullandı.

Belgesele göre ayrıca, İsveçlilerin bu ilk ataları, varışlarından kısa süre sonra bugünün Rusyası’ndan gelen ve alet ve ok uçları imalatında daha modern bir tekniğe sahip olan insanlarla karıştılar.

Bu yeni popülasyon ise fok avcılığı ve balıkçılıkla geçindi ve zaman içerisinde ten renkleri güneşten alınan D vitamınınin emilimini kolaylaştıracak şekilde açıldı. Birkaç yüzyıl sonra, yaklaşık 6 bin yıl önce ise, ülkenin ilk çiftçileri bugünün Türkiye ve Suriyesi’nden İsveç’e geldiler. Belgesele göre ayrıca, çiftçilik bilgileriyle birlikte gelen bu popülasyon aynı zamanda mevcut nüfusu kuzeye doğru itti.

PROPAGANDA İDDİASI

Ancak, yayınlanan bu belgesel, çeşitli eleştirileri de beraberinde getirdi. Bazı sosyal medya kullanıcıları, bu belgeselin Avrupa ülkelerine yapılan göç lehine bir propagandanın parçası olduğunu iddia etti.

Bir kullanıcı, “Beyin yıkama devam ediyor. Tabii ki, gelenler Afrikalıydı” ifadelerini kullandı.

(Kaynak: Sputnik)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6