İsveç tarihinin en genç bakanı: "Radikal siyaset yaptım"

İsveç'in yeni hükümetinde İklim ve Çevre Bakanlığı görevine getirilen 26 yaşındaki Romina Pourmokhtari, İsveç tarihinin en geç bakanı olma unvanını aldı.

İsveç tarihinin en genç bakanı: "Radikal siyaset yaptım"

Daha önce gençlik derneklerinde görev alan ve siyasete erken yaşlarda başlayan Romina Pourmokhtari, 26 yaşında bakanlık görevine layık görülen en genç siyasetçi oldu.

"Neredeyse on yıldır siyasetin içindeyim, birçok konuda meydanlardaydım ve özellikle iklim krizi noktasında endişe duyan insanların yanlarında oldum, radikal siyaset yaptım ve yeni meseleler icat ettim" yorumunda bulundu.

Pourmokhtari, bu konuların önemini anlayan, İsveç'in belirlediği hedeflere uygun bir politika izlemeyi amaçlayan bir belediye meclisine ihtiyaç olduğunun da altını çizdi.

Twitter biyografisinde kendini daha önce "ırklar, cinsiyetler ve ataerkillikle" savaşan biri olarak tanıtan Pourmokhtari, bakanlığının netleşmesi üzerine biyografisinde değişikliğe gitti.

Ancak biyografik değişim durduğu noktayı değiştirmediğini belirten genç bakan, "Bunu hala yapıyorum ama bir bakan olarak İsveç'te çalıştığım en iyi şey tabii ki bu. İklim ve çevre konularını üstlenecek bir hükümetin parçasıyım ve odak noktam da bu" diyerek iklim krizinin dünyanın geleceği açısından çok büyük bir risk olduğunu ve enerjisini iklim krizi ile mücadeleye harcamaya devam edeceğini aktardı.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nedemeli
Nedemeli - 2 ay Önce

Koltuk SEVDASI buna demeli..

SIRADAKİ HABER

banner194

banner6