İsveç stratejisi, bu kez Tegnell'in itiraflarıyla dünya basınında

banner54

İsveç’in esnek önlemleri nedeniyle çok eleştirilen salgın stratejisinin arkasındaki isim Anders Tegnell'in, "Koronavirüsle mücadele için çok daha iyisi yapılmalıydı" itirafı dünya basınında geniş yer buldu.

İsveç stratejisi, bu kez Tegnell'in itiraflarıyla dünya basınında

Tegnell'in İsveç radyosuna yaptığı açıklamalarda başarısız olduklarını itiraf etmesi dünya basınında geniş yer buldu.

Diğer İskandinav ülkelerinin aksine Covid-19’la mücadelede oldukça ‘esnek’ davranan İsveç’in baş epidemiyoloğu, ‘virüsle daha iyi mücadele edebilirdik' dedi.

Covid-19'da dünya çapında en yüksek ölüm oranlarından birine sahip olan İskandinav ülkesinin karantina tedbirlerini uygulamayarak, salgınla mücadelede farklı bir yöntem belirlemesi tartışmalara yol açtı.

İsveç'in salgınla mücadele yöntemi tartışıldı

Hükümet 'gönüllü ve güvene dayalı' önlemler alarak, vatandaşların yaşlılarla sosyal temastan kaçınmalarını, evden çalışmalarını, ellerini düzenli olarak yıkamaları ve zorunlu olmayan seyahatlerden kaçınmalarını önerdi.

Fakat mağazalar, barlar ve ilkokullar açık kaldı. Sadece 50’den fazla kişinin bir araya gelmesi yasaklandı.

Ülkenin devlet epidemiyoloğu Anders Tegnell ise devlet radyosuna verdiği demeçte “Aynı hastalıkla tekrar karşılaşacak olsaydık, bugün virüs hakkında tam olarak ne bildiğimizi göz önüne alarak sanırım İsveç'in yaptığıyla dünyanın geri kalanının yaptığı arasında bir yöntem uygulardık” dedi.

Daha önce aralarında Tegnell’in de bulunduğu sağlık ve hükümet yetkilileri, ‘huzurevi sakinlerini koruyamadıkları’ gerekçesiyle eleştirilmiş ve özür dilemişlerdi.

'Ölüm oranına bakınca farklı bir yaklaşım uygulamayı düşünürdüm'

Ancak Tegnell yaptığı açıklamada, ülkenin farklı şekilde ne yapması gerektiğinin hala belirsiz olduğunu söyleyerek, “Diğer uluslar da salgının sonucunu aldıkları hangi önlemlerin etkilediğini tam olarak söylemediler” ifadesini kullandı.

Tegnell, “Ülkedeki yüksek ölüm oranı göz önüne alındığında hastalığa karşı uygulanan yaklaşımı tekrar düşünür müydünüz? Sorusuna ise “Evet kesinlikle” yanıtını verdi.

İsveç'te şimdiye kadar 4 bin 542 kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybederken, bu rakam komşu Danimarka'da 580 Finlandiya'da 320 ve Norveç'te 237 kişi olarak kayıtlara geçti.

euronews manşeti

sputniknews manşeti

reuters

philenews

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2020, 21:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner6