İsveç saldırganı, 2 yıl önce Türkiye'den sınır dışı edilmiş

Stockholm'de, 4 kişinin öldüğü kamyonlu saldırıyı yapan terörist, 2 yıl önce Türk yetkililer tarafından İsveç'e iade edildiği ortaya çıktı.

İsveç saldırganı, 2 yıl önce Türkiye'den sınır dışı edilmiş
 Özbekistan güvenlik kaynakları, İsveç'in başkenti Stockholm'de sürdüğü kamyonla bir mağazaya dalarak 4 kişinin ölümüne neden olan Rahmet Akilov'un 2015 yılında Türkiye'den Suriye'ye geçmeye çalışırken yakalanıp İsveç'e sınır dışı edildiği ve İsveçli güvenlik güçlerinin bilgilendildiği ifade edildi. 
Reuters'in haberine göre Özbek kaynaklar, Akilov'un Şubat ayından beri "radikal gruplarla bağlantısı" sebebiyle aranma listesinde olduğunu da belirtti.

SUÇUNU KABUL ETMİŞTİ

Akilov, dün çıkarıldığı mahkemede kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etmişti. Avukatı Johan Eriksson, müvekkili Özbekistan uyruklu Rahmet Akilov'un saldırıda kullanılan çalıntı kamyonun şoförü olduğunu kabul ettiğini doğrulamıştı. Mahkemede konuşan Akilov, "Müvekkilim terör suçlamasını ve tutukluluk halini kabul ediyor" demişti.

Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen saldırıların faili İbrahim el Bakraoui de Türkiye'den Suriye'ye geçmeye çalışırken yakalanmış ve sınır dışı edilmişti. Ankara'nın Paris saldırısını da gerçekleştiren Bakraoui kardeşler için üç kez uyarı yaptığı ortaya çıkmıştı.
Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2017, 19:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6