İsveç, Rusya'nın saldırganlığı nedeniyle savunma bütçesinde rekor artışa gitti

İsveç Parlamentosu, 15 Aralık 2020 tarihinde, son yıllarda Baltık Denizi bölgesinde yaşanan gerginlikler nedeniyle, savunma bütçesinde 2021-2025 için yüzde 40’lık bir artışı onayladı. Yetkililer, bu rekor artışın ana sebebinin Rusya olduğunu ifade etti.

İsveç, Rusya'nın saldırganlığı nedeniyle savunma bütçesinde rekor artışa gitti

İsveç’in 349 üyeli yasama organı Riksdag, son 70 yıldaki en büyük artışı onaylayarak, 2025 yılına kadar olan yıllık savunma bütçesini 89 milyar krona (10.6 milyar dolar) çıkardı. Savunma Bakanı Peter Hultqvist, oylamalardan önce yaptığı konuşmada, bunun “1950’lerden bu yana en büyük yatırım” olduğunu söyledi. Hulqvist daha sonra Associated Press‘e yaptığı açıklamada, “Yeni bir güvenlik ortamı görüyoruz ve onların (Moskova) siyasi hedeflerine ulaşmak için askeri gücü kullanmaya hazır olduklarını görüyoruz” dedi.

RUSYA’DAN DOLAYI ARTIRILDI”

Hulqvist artışın, “Rusya’nın Gürcistan’a yönelik saldırganlığı, Kırım’ın ilhakı, Ukrayna’daki çatışmalar, Beyaz Rusya’daki faaliyetler, Rusya’nın askeri potansiyelinin artırılması, kapsamlı tatbikatlar, Kuzey Kutbu’ndaki ve Baltık Denizi’ndeki faaliyetler ile yeni güvenlik durumu nedeniyle” olduğunu söyledi.

İsveç şu anda gayri safi yurtiçi hasılanın% 1,1’ini savunmaya harcıyor. İsveç’in üye olmadığı NATO tarafından yayınlanan yönergeler, üyelerine GSYH’nin yüzde 2’sini savunmaya harcamasını tavsiye ediyor ancak çoğu üye ülke bu hedefe ulaşamıyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2020, 16:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6