İsveç:''Rusya, ılımlı muhalefeti bombalamaya son vermeli''

İsveç Dışişleri Bakanı Wallström:"Rusya'nın ılımlı muhalefeti bombalamasından son derece endişe duyuyorum. Rusya bu saldırılarıyla DAEŞ'i ve Esed rejimini güçlendiriyor"

İsveç:''Rusya, ılımlı muhalefeti bombalamaya son vermeli''
İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström, Rusya'nın Suriye'de ılımlı muhalefeti bombalayarak terör örgütü DAEŞ'in ve Esed rejiminin güçlenmesine neden olduğunu söyledi.

İsveç Devlet Televizyonu SVT'ye açıklamalarda bulunan Wallström, Rusya'nın Suriye'de ılımlı muhalefeti bombalamayı bir an önce bırakması gerektiğini belirterek, ''Rusya'nın ılımlı muhalefeti bombalamasından son derece endişe duyuyorum. Rusya bu saldırılarıyla DAEŞ'i ve Esed rejimini güçlendiriyor" dedi.
Suriye'deki krize siyasi çözüm bulmak için Cenevre'de düzenlenen görüşmeler sürerken, Rusya muhaliflerin görüşmelere katılmasını engellemek için saldırılarına devam ediyor. 

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), Cenevre görüşmelerinin ilk beş gününde Rusya'nın hava saldırılarında 131 sivilin hayatını kaybettiğini bildirdi. 

Cenevre'deki Suriye görüşmelerine katılan muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi (MYK) sözcüsü Salim el-Muslat dün, "Rusya, insanlarımızı öldürüyor, Suriye görüşmelerini bloke ediyor" demişti.

Atila ALTUNTAŞ / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2016, 16:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6