banner180

İsveç, polisin hakaret edip darp ettiği göçmeni konuşuyor

İsveç, polisin 'Geri dön ülkene, şeytan Arap' diyerek hakaret ettiği göçmeni konuşuyor.

İsveç, polisin hakaret edip darp ettiği göçmeni konuşuyor
 İsveç'te polisin hakaret ve darp ettiği göçmen ülkenin gündemine otururken, olaya karışan polisler hakkında hukuk sürecinin başlatılacağı bildirildi.

İsveç resmi haber ajansı TT'nin yayımladığı bir ses kaydında İsveç polisinin "Geri dön ülkene, şeytan Arap" diye hakaret ettiği duyulan Nobakht Ahad, olayla ilgili açıklamalarda bulundu.

TT'ye konuşan Ahad, İsveç'e gelen sığınmacılara yardım eden birçok sivil toplum örgütüyle çalıştığını belirterek, olay günü de Emmaboda şehrindeki Amigo sığınmacı yurduna aynı maksatla gittiğini söyledi.

Ahad, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yurtta bir kavga çıkmış. O anda birçok polis bizim olduğumuz yere geldi. Güvenlik görevlileri polise beni işaret ettikten sonra, polisler benim üzerime saldırdı. Beni yere yatırdılar ve darp ettirler. Daha sonra zorla polis arabasına bindirerek, ormana götürüp bıraktılar. O sırada polislerle aramda geçen konuşmaları cep telefonu ile kayıt ettim. Polisler bana Arap olmadığım halde, ‘Geri dön ülkene, şeytan Arap' diye hakaret ettiler. Hepsi ses kaydında açık şekilde duyuluyor."

Güney Götaland Emniyet Müdürlüğünden konuyla ilgili yapılan açıklamada, ses kaydının incelemeye alındığı ve sorumlular hakkında en kısa sürede hukuk sürecinin başlatılacağı kaydedildi.

Ahad'ın geçen ay Nybro sığınmacı yurdunda çıkan bir yangına ilk müdahale eden kişi olarak bölge itfaiye müdürlüğünden ödül almıştı.


Atila ALTUNTAŞ / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2016, 16:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6