İsveç medyasında Türkiye hakkında ahlaksız haber...

banner54

Dün Avusturya medyasında bugünde İsveç medyasında yayınlanan, 'Türkiye'de çocuklara tecavüz serbest oldu'' gibi sorumsuz, çarpık ve yanlış haber büyük tepkiye neden oldu.

Dışişleri Bakanlığı, Avusturya'nın başkenti Viyana'daki Schwechat Uluslararası Havalimanı'nın, "saygınlığı bulunmayan bir gazete tarafından yayınlanan sorumsuz, çarpık ve yanlış mesajların yayılmasına alet edilmesini" şiddetle kınadı.Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Viyana Uluslararası Havalimanı'nın yolcu salonunda, Kronen Zeitung gazetesine ait elektronik panoda dün Türkiye'de 15 yaşın altındaki çocukların istismarına izin verildiğini iddia eden, gerçeklerle hiçbir şekilde örtüşmeyen ve çarpıtılmış bir haber başlığına yer verildiği bildirildi.


Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama yapılmasına rağmen, bir çok İsveç gazetelerinde , ''Türkiye'de çocuklara tecavüz serbest oldu'' gibi sorumsuzca başlıklar atıldı.


Çarpıtma haber sonrası İsveç'te yaşayan gurbetçiler sert tepki göstererek, gazeteleri mail yağmuruna tuttu. Gurbetçiler tepkilerini sosyal medyada da gösterdi. 

Avrupa'da en fazla tecavüz İsveç'te
Öte yandan İsveç'in, Avrupa'da en fazla tecavüz suçlarının işlendiği ülkelerden biri olduğu bildirildi.
İsveç Suç Önleme  Kurumunun (Brå) yayınladığı raporda, 9,5 milyon nüfuslu İsveç'te geçen yıl 19 bin  200 kişi cinsel istismara uğramaktan polise başvuru yapmış. Başvuru yapan kadınlardan 6 bin 620 kişi, tecavüze uğradığı belirtildi.
2014 yılında, 2013'e göre cinsel istismar vakıalarında yüzde 13'lük bir artış yaşanırken, son 10 yılda  cinsel istismar suçlarının iki misli arttığı bildirildi.


 2014 yılında polise intikal eden  6 bin 620 tecavüz vakıasının 3 bin 150'si 0-17 arası yaşlarında ki çocuklar olduğu rapora yansıdı. İsveç Suç Önleme Kurumunun  web sayfasında yayınladığı raporun altına, vatandaşlara uyarı yapan bir kısa filmde ekledi.


Filmde, cinsel istismara uğrayıp polise başvurmayanlara da dikkat çekerken, cinsel istismara karşı İsveç toplumunun yapması gerekenler anlatıldı.  Raporun detaylarını okumak için orjinal sayfayı tıklayın!Atila ALTUNTAŞ / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2016, 23:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner6