İsveç Medyasına Stockholm'de 'Sessiz' Protesto

Ülkedeki önemli bazı gazetelerin binası önünde toplanan bir grup Müslüman aktivist, 'sessiz eylem'lerinde, son günlerde Müslüman ve Türk STK'lara yönelik suçlayıcı haberleri protesto etti.

 İsveç'te Müslümanlar, İsveç basınında son günlerde Müslüman ve Türk sivil toplum kuruluşları (STK) hakkında çıkan suçlayıcı haberlere tepki gösterdi.İsveç'in başkenti Stockholm'de, bir grup Müslüman aktivist, Aftonbladet ve Svenska Dagbladet gibi gazetelerin binası önünde toplandı. 

Çeşitli sivil toplum kuruluşları üyelerinin katıldığı “sessiz eylem”de, son günlerde Müslüman ve Türk STK'lar hakkında basında çıkan suçlayıcı haberlere tepki ortaya konmaya çalışıldı. Protestonun organizatörlerinden Abdi Kayse, İsveç medyasının İslamofobi ve ırkçılığı tetikleyen yayınlarını durdurması için sessiz protesto eylemi gerçekleştirdiklerini belirtti.Kayde, ''İsveç medyası Müslümanları terörist ve Sovyetler ajanı gibi gösteriyor. 

Oldukça suçlayıcı ve karalayıcı bir tutum. Medya, İsveçli Müslümanlara saygı göstermeden onları hedef gösteriyor. Bütün kötülükler Müslümanların üzerine yıkılmaya çalışılıyor. İsveç medyasının Müslümanları suçlayıcı sistematik yayınlarından dolayı oldukça tedirginlik duyuyoruz.'' dedi. Geçen hafta İsveç Şehircilik ve İskan Bakanı Mehmet Kaplan, 3 Ekim 2014'ten bu yana sürdürdüğü bakanlık görevinden istifa etmişti. 

İsveç medyasında son günlerde, Kaplan'ın yanı sıra Türk ve Müslüman STK’lara ağır suçlamalar yapılıyordu.Devlet televizyonu SVT ve ülkenin önde gelen gazeteleri Aftonbladet ve Expressen dahil olmak üzere İsveç medyasının önemli yayın organları, Müslüman ve Türk STK'lar için 'ırkçı', 'faşist', 'aşırıcı' ve 'yeraltı örgütü' şeklinde tanımlamalar kullanıyor.

Orhan Karan
Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2016, 20:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6