İsveç Kilisesi Laponlardan özür diledi

İsveç Uppsala Katedrali'nde beş Lapon ile birlikte bir tören düzenleyen Başpiskopos Antje Jackelén, İsveç Kilisesi'nin işlediği tacizin tanıklarıyla birlikte; tarih boyunca Laponlara karşı işlenen ihlaller için özür diledi.

İsveç Kilisesi Laponlardan özür diledi

17. ve 18. yüzyıllarda İsveç Kilisesi, kutsal yerleri yok ettikten sonra  Laponların geleneksel müzikleri ’joik’i yasaklayarak Sami kültürünü baskı altına almıştı.

Kilise 20. yüzyılda, Antje Jackelén'in belirttiği gibi, ırk biyologlarının kafataslarını ölçmeleri için "kapıyı araladı".

Lapon çocuklar sadece İsveççe konuşmaya zorlandı.

Lapon grubunun temsilcileriyle 1990'lardan beri devam eden uzlaşma çalışmalarının neticesinde İsveç Kilisesi bugün özür diledi.

Törende, Sami Parlamentosu Başkanı Başpiskopos Antje Jackelén ve uluslararası tanıklar hazır bulundu.

Laponya, (Fince: Lappi); Fennoscandia'nın (Fennoscandia veya Fenno-İskandinavya; İskandinav Yarımadası, Kola Yarımadası, Karelya ve Finlandiya'nın bulunduğu alanı tanımlamak için kullanılan coğrafi ve jeolojik terim) en kuzeyine verilen isimdir.

Laponya; Norveç, İsveç, Finlandiya ve Rusya tarafından paylaşılmıştır.Bölgenin yerli halkı, bugün sayıları çok azalmış olan Sami uluslarından biri olan Laponlar'dır. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6