banner198
banner180

İsveç, Karadağ’ın AB üyelik sürecine destek veriyor

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, Karadağ’ın Avrupa Birliği’nin (AB) bir parçası olduğunu ve başka alternatifi olmadığını açıkladı.

İsveç, Karadağ’ın AB üyelik sürecine destek veriyor

Sırbistan ve ardından Karadağ ile Batı Balkanlar turuna devam eden Billstrom, 20 Mayıs’ta görevine başlayacak olan yeni Cumhurbaşkanı Yakov Milatovic ve Başbakan Dritan Abazovic ile başkent Podgorica’da ortak basın toplantısı tertip etti.

Billström, Karadağ’ın AB üyeliğine yönelik yüksek motivasyonunu dile getirerek, “Toplantıda hukukun üstünlüğü reformlarına odaklandık. Karadağ’ın kurumlarında hala gidecek çok yolu var. Organize suç ve yolsuzlukla mücadele de gidilen yol açısından büyük önem taşıyor.“ ifadelerini kullandı.

Karadağ’ ın kaydedeceği ilerlemenin AB’ ye aday gösterme sürecinde lider konumda yer almasını sağlayacağını belirten Billstrom, Karadağ’da olup bitenleri yakından takip ettiklerinin altını çizdi.

Billstrom, ülkesinin NATO üyelik sürecini desteklediği için Karadağ’a teşekkür ederek, “İsveç de aynı şekilde Karadağ’ın AB üyelik sürecini destekliyor. Karadağ AB’nin bir parçasıdır. Başka çıkış yolu yok.“ şeklinde konuştu.

Milatovic, yeni cumhurbaşkanı olarak 5 yıl içinde ne yapmayı planladıklarını İsveç bakanına bildirdiğini de belirterek, bugünkü ziyaretin İsveç’in desteğini gösterdiğini söyledi.

Abazovic de Karadağ’ın önceliğinin AB üyeliği olduğunu belirterek, “Karadağ’ın hedefi bir sonraki AB üye devleti olmak. Bu yolu izliyor ve AB ülkelerinin dış politikada çizdiği yola paralel bir yol izliyoruz” açıklamasını yaptı.

İsveç Bakanı Billstrom yarın Bosna Hersek ziyareti ile Batı Balkanlar turuna devam edecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6