İsveç, IŞİD'e katılmak isteyen 3 vatandaşı için Türkiye'den yardım istedi

İsveç resmi haber ajansı TT'nin haberine göre, Örebro şehrinden yaşayan ve İŞİD'e katılmak için Suriye'ye gitmeye çalışan 3 İsveç vatandaşı, yakalanarak 2 kere Türkiye’den sınır dışı edildiği belirtildi.

İsveç, IŞİD'e katılmak isteyen 3 vatandaşı için Türkiye'den yardım istedi
Haberde bir üst düzey Türk yetkilinin, 5 Mayıs’tan Stockholm’den İstanbul’daki Sabiha Gökçen Havaalanı’da şüpheli; Mohamed Qadar, Yasmin Said Ahmet ve Abdelmoumenne Amin Ghezali isimli 3 İsveç vatandaşının yakalanarak sınır dışı edildiği ve aynı kişilerin  12 Mayıs’ta Ege’deki Yunan adası İstanköy üzerinden Türkiye’ye tekrar girmeye çalışırken yakalanıp  geri gönderildikleri belirtildi. 
Olayı doğruluyan İsveç  İsveç Gizli Servisi SEPO'nun basın sözcüsü Fredrik Milde, aranan kişilerin yakalanması için Türkiye ile yaptıkları işbirliğinin detayını açıklayamayacağını söyledi.

Haberde,Türkiye'nin son aylarda bin 300 kişiyi yakalayarak sınırdaşı ettiğini belirtirken, terörle mücadelede istihbarat ve uluslararası işbirliği neticesinde 13 bin 500 kişinin'de Türkiye'ye girişinin yasaklandığı ifade edildi.

Atila ALTUNTAŞ / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2015, 23:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6