İsveç'in en yüksek yolu yaza kadar ulaşıma kapatıldı

İsveç'in en yüksek asfalt yolu Vildmarksvägen'in 6 Haziran'a kadar kapalı tutulacağı bildirildi. Genellikle kışın metrelerce karla kaplanan yolun temizlenmesi imkansız hale geliyor. Bölgede kar yağışının başlayacağı hesaplanması üzerine yolun çift yönlü ulaşıma kapatıldığı belirtildi.

İsveç Ulaştırma İdaresi Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Saxån ve Stekenjokk arasındaki Vildmarksvägen'in kış için kapatılacağını ve önümüzdeki yaz yeniden açılacağını duyurdu.

Vildmarksvägen, İsveç'in en yüksek asfalt yoludur ve Laponya (Lappland) ile Jämtland arasındaki Stekenjokk platosundan geçer. Genellikle kış aylarında bu yolda ulaşım imkansız hale geliyor. İsveç Ulaştırma İdaresi, Saxån ve Stekenjokk arasındaki yolun her iki yönde de kış hava şartlarının hakim olmaya başlamasıyla kapatıldığını duyurdu.

Bu hafta sonu kar başlıyor

Yolun önümüzdeki yıl altı Haziran'a kadar kapalı kalması bekleniyor ve SMHI'ye göre, tüm hafta sonu bölgede kar yağışı olacak. Bu yıl Mayıs ayında kar temizleme çalışmaları başlatıldığında yolun birçok noktasında ölçülen kar yüksekliği, altı metre olduğu ve kar yığınlarının beton gibi sertleşmesi nedeniyle çalışmalar çok uzun sürmüştü.

Ulaştırma İdaresi bu yola çeşitli çözümler arasada kış döneminde soğuk hava ve bölgedeki yoğun kar yağışları nedeniyle şuana kadar çözüm bulunabilmiş değil.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2022, 20:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6