İsveç'in efsane Başbakanı Palme'nin suikastına dair "yeni bulgular" ortaya çıktı

1986'da öldürülen Eski İsveç Başbakanı Olof Palme'nin katilinin, cinayetin görgü tanığı olduğunu söyleyen ve 18 yıl önce kendini öldüren kişi olabileceği öne sürüldü.

İsveç'in efsane  Başbakanı Palme'nin suikastına dair "yeni bulgular" ortaya çıktı


İsveç'te yayımlanan Filter dergisi şimdiye kadar yaklaşık 10 bin kişinin sorgulandığı ve 134 kişinin üstlendiği cinayetle ilgili 12 yıllık araştırmasında, finans şirketi çalışanı Stig Engström'ü suikastla ilişkilendiren yeni bulgular ortaya çıktığını duyurdu.

'Silah eğitimi aldı'

Dergiye göre Palme'nin vurulduğu yerin hemen yanındaki Skandia finans şirketinde çalışan Engström, o gece binayı 23.19'da terk etti. İki dakika sonra da Palme vuruldu.

Engström ifadesinde yolda yürürken kaldırımda sırt üstü yatan birini gördüğünü belirterek, "Yerde kan gördüm. Metro istasyonuna gidip gitmeme konusunda tereddüt ettim" demişti.

Derginin haberinde Stig Engström'ün silah eğitimi aldığı ve saldırıda kullanılana benzer bir tabancaya erişimi olduğu belirtiliyor.

Engström'ün silah koleksiyonu bulunan bir arkadaşının olduğu, bu kişinin Amerikan ordusunda bir süre görev yaptığı ve Magnum marka tabancalara özel ilgisi olduğu kaydediliyor. Palme bir Magnum'la vurulmuştu.

Polis, daha önce Engström'ü şüpheli olarak görmediğini açıklamıştı. Ancak polisin yakın bir zaman önce Engstörm'ü tanıyan kişilerle yeniden konuştuğu belirtiliyor.

İsveç polis yetkilileri dün 'yeni ipuçları' üzerinde çalıştıklarını açıklamıştı.

Efsanevi Sosyal Demokrat lider Palme, 28 Şubat 1986'da başkent Stockholm'ün merkezinde suikasta uğramıştı.

Gece, karısı Lisbet Palme'yle birlikte sinemadan çıkarken vurulan Olof Palme, karnına isabet eden iki kurşunla kaldırımda can vermişti.

Saldırıda Lisbet Palme de yaralanmıştı.

KAYNAK: BBC

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2018, 20:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6