banner180

İsveç hükümetinin İslami okulları kapatmada taraflı kararı

El Cezire sitesinin haberine göre, İsveç'te çok sayıda İslami akademik enstitü en iyiler arasında yer almasına rağmen Stockholm hükümeti daha fazla İslami okulu kapatmaya devam ediyor.

İsveç hükümetinin İslami okulları kapatmada taraflı kararı

Bu yılın başlarında, eski İsveç Eğitim Bakanı Lena Axelsson Kleblum bir basın toplantısında hükümetinin bağımsız dini okulların kurulmasını yasaklamayı amaçlayan bir yasa tasarısı hazırladığını söylemişti.

Bu yasa tasarısı öğrenci sayısını artıran veya 2024’te yeni şubeler açacak olan bağımsız dini okulların genişlemesini engelliyor.

Adı geçen tasarı şimdiye kadar sadece İslami okulları hedef aldı. Pek çok İslami kuruluş, araştırmacı ve okul bu kapatma kararının İslam düşmanı siyasi nedenlere dayandığını söyleyerek tepki gösterdi.

Geçen Mayıs ayında, İsveç Eğitim Müfettişliği Framsteg Skolan okulunu kapattığını açıkladı. Ancak okul, bu karara yapılan itirazı kazandı ve İsveç İdare Mahkemesi, okulun kapatılması kararının artık geçerli olmadığını ve okulun bu konudaki nihai kararını beklediğini açıkladı.

İsveç Eğitim Müfettişliği’nin okulu kapatma kararı, İsveç İç Güvenlik Servisi (SAPO) tarafından yayınlanan ve okulun Müslüman Kardeşler ile bağlantısına ilişkin iddiaları içeren bir rapora dayanıyordu.

Yine Framsteg Skolan tarafından yönetilen Stockholm’ün Akala semtindeki Saimagaarden kreş ve anaokulu geçen Ağustos’ta kapatılmakla tehdit edildi. Ancak mahkeme kapatma kararını iptal ederek anaokulunun bu davada nihai karara kadar açık kalacağını açıkladı.

İsveç iç güvenlik teşkilatı da oradaki çocukların radikalleşme riski altında olduğunu iddia ediyor.

Nyans partisinin yönetim kurulu üyesi ve İsveç’in güneyindeki Skane semtinde üst düzey bir yetkili olan Said Bosoladziç, okulların kapatılmasının eğitimle ilgili değil, bu ülkedeki Müslüman karşıtı siyasi atmosferden kaynaklandığını söyledi.

İktidardaki sağ partilerin Yahudi veya Hristiyan okullara karşı herhangi bir işlem yapılmadığını dile getiren Bosoladziç, “İslamofobiyi normalleştiren ve azınlıkların hayatını zorlaştıran siyasetçiler, aşırıcılığı durdurmak bahanesiyle sadece İslami okulların sorunlarını konuşuyorlar.” dedi.

Yerel İsveçli yetkili, okulların kapatılmasına öncülük eden eski iktidar partisi Sosyal Demokratların hükümetin tüm eğitim kurumlarını  yönetmesi gerektiğini savunduklarını ancak sadece İslami okulların hedef alındığını ifade etti.

Kaynak: iqna

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6