İsveç haftada 100 bin test yapmayı hedefliyor

banner54

İsveç'te koronavirüsün başlamasından bu yana gerek tedbir almama konusunda gerekse test yapmaması nedeniyle hem içerideki birçok sağlık uzmanından hemde komşu ülkelerden tepki alıyordu.

İsveç haftada 100 bin test yapmayı hedefliyor

Halk Sağlığu Kurumu yetkilisi, Karin Tegmark Wisell katıldığı televizyon programına önümüzdeki günlerde testler artırılacak, hedefimiz haftada 100 bin insanı test yapmaktır ifadeleri kullandı.

Tegmark Wisell, şuanda haftada yaklaşık 12 - 13 bin test yapıldığını, mevcut labotatuvarların test kapasitesinin 40 bin olduğunu belirtti.

"Hedefimiz, birkaç hafta içinde kapasitemizi büyük ölçüde artırabilmektir. Birkaç hafta içinde, belki haftada 100 bine kadar artırabiliriz" dedi.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ne önemi var
Ne önemi var - 1 yıl Önce

Artık bu saatten sonra çok test yapmanın bir önemi kaldımı? Test neden yapılır şöyle anlatayım.
Test erken vadede hastalığın yayılmaması için şüpheli her kişiye yapılırki, virüs tespit edilen kişi ve görüştükleri kişiler karantinaya alınsın ve virüsü yaymasın diye. Şimdi hergün 15bin test yapıp 2000 positif bulsan, bu 2000 kişiyi ve bu 2000 kişinin görüştüğü kişileri tek tek arayıp bulup karantinaya alabilirmisin? Pardon ama at izi it izine çoooktan karıştı. Bu saaten sonra yapılacak tek şey var. Daha fazla hayat kurtarmak. Bunun insanların sağlık hizmetinden yararlanmasından geçer. Yoğun bakımda yer bulmaktan geçer. Ülkeyi karantinaya alıp hastane yoğunluğunu azaltmaktan geçer.

Cok sacma
Cok sacma - 1 yıl Önce

Malesefki isveç bu konuda pekde iyi deyil. 1177 yi arayan is arkadaslarima dedikleri. Solunum problemin olursa bizi ara. Risk grubunda deyilsin vesayre vesayre. Diyer bir arkadasimin 16 yasindaki cocugu 4 gun boyunca atesli oldugu (39.8) halde ambulansi dahi aradigi zaman personellerin cevabi bir kac gun daha bekleyin olmasi. Nerde test yapiyorlar ve kime yapiyorlar belli deyil. Sanirsam kendi kendilerine test yapiyorlar.

SIRADAKİ HABER

banner6