İsveç- Ekavator arasında Assange krizi

Assange'in ifadesini Ekvador Bassavciligi almak istiyor

İsveç- Ekavator arasında Assange krizi
Ekvador Başsavcılığının, Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'ın ifadesinin İsveçli savcılar yerine, kendi savcıları tarafından alınmasını istediği bildirildi.

İsveç Başsavcılığı Basın Sözcüsü Simon Hoff, AA muhabirine yaptığı açıklamada, daha önce Assange'ın ifadesinin İsveçli savcılar tarafından alınması için iki ülke arasında anlaşmaya varıldığını ancak Ekvador Başsavcılığının bu anlaşmayı göz ardı ederek farklı bir karara imza attığını belirtti.Ekvadorlu bir savcı tarafından Assange'ın sorgulanabileceğinin kendilerine iletildiğini hatırlatan Hoff, kısa süre önce yapılan anlaşmayı yeniden gündeme getireceklerini, sorunun çözümü için yeni formüller üzerinde çalışacaklarını kaydetti.

İngiltere'de bulunduğu dönemde, hakkında İsveç'e iade kararı çıkmasının ardından 19 Haziran 2012 tarihinde Ekvador Büyükelçiliğine sığınan Julian Assange, o tarihten beri diplomatik misyonun bir odasında yaşıyor.Sağlığından zaman zaman endişe edilen Assange'ın büyükelçilik binasından çıkması halinde şartlı tahliye koşullarını ihlal ettiği gerekçesiyle tutuklanması ve İsveç'e iade edilmesi bekleniyor. İngiliz mahkemesi 2012 yılında, 44 yaşındaki Avustralya vatandaşı Assange'ın, iki kadına cinsel taciz ve tecavüzle suçlandığı İsveç'e iadesine karar vermişti.Julian Assange, İsveç'e iade edilirse ABD'ye gönderilmekten korktuğu için Ekvador'un Londra Büyükelçiliğine sığınmıştı. Ekvador, çok sayıda ABD Dışişleri Bakanlığı yazışmasını internet sitesi aracılığıyla kamuoyuna duyuran ve tartışmalara neden olan Assange'ın siyasi iltica talebini kabul etmişti. İngiliz polisi ekim ayında, Ekvador Büyükelçiliği önündeki 24 saatlik nöbetine son vermiş, üç yıllık nöbetinin vergi mükelleflerine maliyetinin 12 milyon sterlini bulduğu açıklanmıştı.

Atila ALTUNTAŞ / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2016, 21:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6