İsveç'e turist vizesi ve yeşil pasaportla gelmek isteyen Türk vatandaşlarına seyahat yasağı 31 Ekim'e kadar uzatıldı

banner54

İsveç Dışişleri Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulan Türkiye'den İsveç’e geçici seyahat yasağı 31 Ekim 2021 tarihine kadar uzatıldığı bildirildi. Turist vizesi olanların yanı sıra yeşil ve gri pasaportu bulunan ve İsveç'e turistlik gezi yapmak ya da yakınlarını ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşları için seyahat yasağı geçerli. İsveç'te oturumu olan ya da İsveç vatandaşlığı bulunan Türkler için seyahat yasağı geçerli değil.

İsveç'e turist vizesi ve yeşil pasaportla gelmek isteyen Türk vatandaşlarına seyahat yasağı 31 Ekim'e kadar uzatıldı

Seyahat yasağı ile ilgili İsveç'in İstanbul Konsolosluğu'nun web sitesinde duyurduğu kurallar aşağıda:

Kovid-19 salgını sırasında vize başvurularının ele alınması 26 Ağustos tarihi itibariyle, İsveç Devleti; İsveç üzerinden AB’ye geçici giriş yasağını 31 Ekim 2021’e kadar uzatma kararı almıştır.

Giriş yasağının amacı, önceden de olduğu gibi, Kovid-19 salgınının etkilerini minimalize etmek ve SARS-CoV-2 virüsünün yayılmasını azaltmaktır.

Schengen vizesi için başvuru yapmayı düşünüyorsanız, seyahat yasağı kaldırılıncaya kadar beklemenizi öneririz.

Giriş yasağı, Türkiye’den İsveç'e giriş yapmak isteyen AEA*1 vatandaşları dışındaki bütün vatandaşlar için geçerlidir.

İsveç Göçmen Dairesi, başvuru sahibi giriş yasağından muaf olduğunu göstermediği sürece, vize başvurularının reddedilmesine karar vermiştir.

Bu demektir ki; İsveç’e seyahat etmek için vize alma olasılığı sınırlıdır.

VFS açık kalmaya devam edecek ve aşağıda belirtilen katagorilerde başvuru alacaktır:

• Tır şöförleri, • İsveç vatandaşlarının, AEA* vatandaşlarının ve İsveç’te oturum izni bulunan diğer ülke vatandaşlarının aşağıda belirtilen aile bireyleri; - Eşler/kayıtlı partnerler/birlikte yaşayan partnerler - 21 yaşın altındaki çocuklar - Evlenme ya da birlikte yaşama niyetinde ciddi ilişkisi bulunan partnerler 1

* =AEA ülkelerl: Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İtalya, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovekya, Slovanya and İspanya. İsviçre ve Birleşik Krallık AEA’nın içinde değiller ancak bu dökümanda. Bu ülkelerin vatandaşları ve Andora, Monako, San Marino, ve Vatikan vatandaşları da AEA tanımına dahildirler.

 Aşağıda belirtilen katagoriler de giriş yasağından muaftır. (Aşağıda belirtilen katagorilerde başvuru yapmak için VFS’den randevu, Başkonsolosluk’tan alınmış ön izin yazısıyla birlikte alınabilmektedir.)

• İsveç vatandaşlarının, AEA* vatandaşlarının ya da İsveç’te oturum izni bulunan diğer ülke vatandaşlarının, onlara özel bağımlılığı bulunan diğer aile bireyleri. Muaf olabilecek bağımlı aile bireyleriyle ilgili daha fazla bilgi için lütfen İsveç Polisi’nin internet sitesini ziyaret ediniz: https://polisen.se/en/the-swedishpolice/the-coronavirus-and-the-swedish-police/faq/ ;

• Sağlık hizmetleri alanındaki lisanslı profesyoneller, hastanelerde ve hastaların bakımını destekleyen diğer tıbbi kuruluşlarda çalışması gereken personel, hastaların bakımında lisanslı profesyonellere destek veren personel, ilaç üreten, tedarik eden, tavsiye veya bilgi veren eczacılar, zehirlenme yardım hattında bilgi veren personel, acil yardım hattı operasyon personeli dahil sağlık çalışanları, sağlık ve tıbbı yardım araştırma görevlileri, yaşlı bakımında çalışan kişiler;

• AEA* ülkesinde çalışan ancak başka ülkede yaşayıp günlük ve haftalık olarak seyahat eden sınır işcileri;

• Tarım, ormancılık ve bahçecilik sektörlerinde çalışan sezonsal işçiler;

• Mal taşımacılığı yapan nakliye personelleri ve nakliye sektöründeki diğer personeller, ör. pilotlar ile aracı ve kargosu İsveç'te bulunan ticari kamyon şöförleri;

• İsveç’te bulunan diplomatlar, aile bireyleri ve onlara bağlı çalışanlar; • Yabancı ülkelerin kuryeleri;

• Uluslararası kuruluşlarda (UNHCR, UNESCO, WFP vb.) çalışan personeller ya da bu kuruluşlar tarafından davet edilen kişiler ile kuruluşların faaliyetlerini sürdürebilmeleri için orada bulunması zorunlu kişiler. Bu muafiyet; insani yardım faaliyetlerinde (ör. yemek, ilaç, kıyafet ve diğer erzak dağıtımı) görev alan kişileri de kapsamaktadır;

• İsveç tarafından tanınan ülkelerin askeri kuvvetlerine mensup askeri personel; • Sivil savunma personeli; • Transit yolcular. İsveç Polisi bunu pasaport veya gümrük kontrolünden geçmeden uçak değiştiren yolcuları da içerdiği şeklinde yorumlamaktadır;

• Zorunlu ailevi sebepleri olan yolcular. ( Acil bir durum olmalıdır ve giriş yasağından muaf olabilmek için orda bulunmanızın zorunlu olduğunu göstermeniz gerekmektedir.)

 • Eğitim amacıyla seyahat eden öğrenciler ve • Ekonomik açıdan katkısı gerekli, ertelenemeyen ya da uzaktan yerine getirilemeyen kalifiye iş yapmak amacıyla seyahat eden kişiler. İsveç’te çalışabilmek için çalışma izninizin olması gerekmektedir.

Bu muafiyet; Yabancılar Yönetmeliği’nde (5 ch. 2§ in the Aliens’ Ordinance) belirtildiği üzere çalışma izninden muaf olan kişiler (ör. araştırma, ders ya da konferans için İsveç’e davet edilmiş yüksek öğrenim araştırmacıları veya öğretmenleri) için de geçerlidir.

• Elit spor müsabakalarına (e-spor dahil) katılacak veya gerekli görevleri yerine getirecek kişiler Yukarıda belirtilen katagorilerden her hangi birine uyduğunuzu düşünüyorsanız ve vize başvurusu yapmak istiyorsanız; lütfen generalkonsulat.istanbul-visum@gov.se adresine e-posta atınız.

Epostanızda, giriş yasağından neden muaf olduğunuzu düşündüğünüzü yazınız. VFS’den randevu alabilmek için İsveç Başkonsolosluğu’ndan alınmış bir ön onay yazısına ihtiyacınız vardır.

Başkonsolosluk, başvuran kişinin giriş yasağı uygulamasından muaf olduğuna karar vermesi, kişinin vize alacağı anlamına gelmemektedir. Vize başvurusunun kararı verilirken, normal Schengen kuralları uygulanır.

Vize, İsveç’e ya da Schengen bölgesine girişi garanti etmez. Kişinin İsveç’e giriş için gerekli koşulları yerine getirip getirmediğine İsveç Sınır Polisi karar vermektedir ve bu değerlendirme İsveç sınır kontrol noktasında yapılmaktadır. İsveç’e mevcut giriş yasağı ile ilgili daha fazla bilgi için lütfen İsveç polisinin internet sitesini ziyaret ediniz. Travel to and from Sweden | The Swedish Police Authority (polisen.se) Yabancı uyruklu başvuranlar için asıl olarak kural, vize başvurusu yapabilmek için Türkiye’de yasal olarak ikamet ediyor olunması gerektiğidir. Bununla birlikte, başka bir Schengen üye ülkesinin vize konusunda İsveç’i temsil ettiği bir ülkede yaşıyorsanız; ve bu üye ülke, temsilcilik anlaşmasını geçici olarak askıya almışsa; vize başvurunuzu, vize konusuyla ilgilenen herhangi bir İsveç temsilciliğinden yapabilirsiniz. Temsil sözleşmeleri askıya alınmış ülkelerde ikamet edenlerin, VFS'den randevu almak için İsveç Başkonsolosluğu'ndan bir ön onay yazısı alması gerekmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6