banner198

İsveç dışişleri ve savunma bakanları Erbil'de

İsveç Dışişleri Bakanı Wallström ve Savunma Bakanı Hultqvist, IKBY Başbakanı Barzani'yle görüştü.

İsveç dışişleri ve savunma bakanları Erbil'de
İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström ve Savunma Bakanı Peter Hultqvist, Irak temasları kapsamında Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani ile bir araya geldi. 
IKBY hükümetinin resmi sitesinde yayımlanan açıklamaya göre, Wallström ve Hultqvist ile Barzani arasındaki görüşmede, Ortadoğu ve Irak'taki gelişmelerle terör örgütü DAEŞ'e karşı yürütülen mücadele ele alındı. 

Açıklamada görüşlerine yer verilen Dışişleri Bakanı Wallström, Peşmerge güçlerinin DAEŞ'e karşı verdiği mücadeleyi överek, "Peşmerge güçleri, teröristlere karşı elde ettiği büyük zaferlerle hem Kürdistan'ı hem de tüm dünyayı savunuyor. Doğrusu, bu ziyareti çok daha erken yapmamız ve gelişmeleri daha yakından takip etmemiz gerekiyordu" ifadelerini kullandı. 

Erbil'e geliş amaçlarının Kürt bölgesine desteklerini açıklamak olduğunu vurgulayan Wallström, şunları kaydetti:

 "Kürdistan'da kendimizi dostlarımızın arasında hissediyoruz. Kürdistan bölgesine ve Peşmerge güçlerine her yönden yardım etmeye ve destek vermeye hazırız. Askeri uzmanlarımız Peşmergeleri eğitmeye devam edecek." 

Barzani de ziyaretin kendileri için önemli olduğuna dikkati çekerek, IKBY'nin İsveç hükümeti ve halkıyla özel ilişkiye sahip olduğunu dile getirdi.

İsveç'e yardımlarından dolayı teşekkür eden Barzani, "İsveç hükümeti ve halkı, en zor ve sıkıntılı günlerde yanımızda durdu. Ayrıca, İsveç'e göç eden vatandaşlarımıza da kucak açarak onları en iyi şekilde karşıladı. Kürdistan hükümeti olarak İsveç ile her alanda ilişkilerimizi geliştirmek ve güçlendirmek istiyoruz" değerlendirmesinde bulundu. 
Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2015, 00:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6