İsveç Dışişleri Bakanı Wallström'ün Azerbaycan, Ermenistan yorumu

İsveç Dışişleri Bakanı Wallström, Ermenistan-Azerbaycan cephe hattındaki çatışmaları "derin bir üzüntüyle" takip ettiklerini, BMGK ve AGİT Minsk Grubunun daha fazla sorumluluk alması gerektiğini söyledi.

İsveç Dışişleri Bakanı Wallström'ün Azerbaycan, Ermenistan yorumu
İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström, Ermenistan-Azerbaycan cephe hattındaki çatışmaları "derin bir elemle " izlediklerini , Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü (AGİT) Minsk Grubunun daha çok sorumluluk alması gerektiğini ifade etti .
Dışişleri Bakanlığı konutunda basın mensuplarıyla toplanan Wallström, "Bu tür çatışmaları ve savaşları BMGK'nın daha çok sorumluluk alarak önlemesi gerekli

 BMGK, dünyanın farklı yerlerinde çıkan sıkıntıları önleme dair zayıf kaldığı izlenimini veriyor. Suriye'de 5 senedir devam eden bir savaş var. BMGK bir akıbete varamamış. bu da onu sorgulamamıza kapı aralıyor ." diye konuştu .

Dağlık Karabağ bölgesindeki çatışmalar sebebiyle son derece endişeli olduklarını anlatan Bakan Wallström, "BMGK dışarısında AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI , Rusya ve Fransa da çatışmaların büyüyerek savaşa dönmesini engellemek için daha çok inisiyatif almalı. AGİT Minsk Grubu tarafları benzer sehpa çevresinde toplayarak silahlı çatışmaları durdurmalı, daimi sulhu sağlamalı" ifadesini kullandı.

"Rusya varken İsveç'in BMGK'ya seçilmesi yaşamsal ehemmiyet taşıyor"

Wallström, ülkesinin BMGK'ya seçilmek için bir takım ülkelerin BM büyükelçilerine rüşvet verdiği iddialarını reddederek, "Bölgemizde bilhassa Rusya benzeri bir ülke varken İsveç'in BMGK'ya seçilmesi yaşamı ehemmiyet taşıyor. Bununla Birlikte dünyanın 4 yakınında savaşlar ve ölümler çoğalıyor . İnsan hakları ihlalleri büyüyor. Global ısınma dünyamızı tehdit etmekte . Bu problemlerin BMGK'da daha etkili ele alınmasına İsveç'in büyük katkı vereceği kanısındayım." şeklinde sohbet etti .

Orhan Karan/Atila Altuntaş
Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2016, 14:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6