banner180

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde: Türkiye ile diyaloğu sürdürmeliyiz

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, "Hükümetimiz, Avrupa Birliğinin (AB) Türkiye'ye karşı dengeli ve sürdürülebilir bir çizgi ile hareket etmesi gerektiğine inanıyor." dedi.

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde: Türkiye ile diyaloğu sürdürmeliyiz

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, Dışişleri Bakanlığı resmi internet sayfasından, Avrupa Birliğinin (AB) 24-25 Mart'ta yapılacak liderler zirvesi hakkında açıklama yaptı.

Türkiye'nin son günlerde insan hakları konularında geriye gittiğini bu konuda endişeli olduklarını kaydeden Linde, şunları kaydetti:

"Hükümetimiz, Avrupa Birliğinin (AB) Türkiye'ye karşı dengeli ve sürdürülebilir bir çizgi ile hareket etmesi gerektiğine inanıyor. AB'nin, Türkiye'den insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü konularında ilerleme kaydetmesini talep etmeye devam etmesi gerekir. Ancak Türkiye ile sürekli diyalog, hem eleştiriyi dile getirmek hem de iş birliğini geliştirmek için son derece önemlidir."

Öte yandan ülkenin devlet televizyonu SVT, Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde açılan davaya ilişkin, İsveç'in AB nezdinde Türkiye'ye yaptırım isteyeceğini duyurmuştu.

Bu sabah yayımlanan haberde, Sol Parti'nin dün Dışişleri Komisyonuna bu yönde sunduğu talebe karşın, Linde'nin AB ülkelerindeki meslektaşlarından bu konuda destek arayacağı öne sürülmüştü. Haberin yayımlanmasından kısa süre sonra Linde'nin farklı bir açıklama yapması dikkati çekti.

Bu arada HDP'nin kapatılması için açılan davaya da Twitter hesabından eleştiri getiren Linde, ''HDP'nin kapatılması talepleri ve milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması da dahil olmak üzere Türkiye'deki siyasi muhalefete ve temsilcilerine karşı alınan tedbirlerden derin endişe duyuyoroz'' ifadelerini kullandı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6