İsveç Demokratları NATO üyeliği istiyor

Rusya - Ukrayna savaşıyla birlikte NATO üyeliği konusunda karışık bir gündeme sahip İsveç'te NATO konusu sıcaklığını koruyor.

İsveç Demokratları NATO üyeliği istiyor

Hükümet savunma bütçesini artırmayı ve orduyu güçlendirme üzerinde çalışmalar yürütürken, NATO üyeliğine şu aşamada sıcak bakılmadığını savunurken, İsveç'in yabancı karşıtı partisi İsveç Demokratları (SD) NATO üyeliğinin önemli olduğunu ve bu yönde adımlar attığı belirtildi.

SD, NATO üyeliğini istiyor

İsveç Demokratları NATO meselesini ele alıyor ve şimdi hükümete üyelik başvurusunda bulunmaları için talepte bulunuyor.

Parti lideri Jimmie Åkesson, TV4'ten Nyhetsmorgon'a verdiği bir röportajda, bunun bir pozisyon değişikliği olduğunu söyledi.

Åkesson, "NATO üyeliğine karşı olumsuz bir tutum sergiledik, ittifak özgürlüğünün İsveç için iyi olduğuna inanıyoruz ve bunun arkasındayız. Ancak güvenlik durumu daha da kötüleşirse, şimdi İsveç'in NATO üyeliğini dışlamamamızı öneriyoruz" ifadeleri kullandı.

Rusya'nın oluşturduğu tehdit ile birlikte güvenlik kapsamında yön değişikliği yaşanmaya başladığı gözlenen İsveç Demokratları, NATO üyeliğini önemli bulduğunu ve haftasonu parti yönetiminde bu konunun ciddi şekilde ele alınacağı belirtildi.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6