İsveç Danimarka arasındaki Öresund Köprüsü kapatılıyor mu?

banner54

Son aylarda İsveç’e gelen sığınmacı sayısını azaltmak için sınır kapılarındaki kontrolleri arttıran İsveç hükümeti gerektiğinde Danimarka ile İsveç arasında kara ve demir yolu bağlantısını sağlayan Öresund köprüsünü trafiğe kapatabilmeyi istiyor.

İsveç Danimarka arasındaki Öresund Köprüsü kapatılıyor mu?
 Geçen hafta meclise, sığınmacı sayısını azaltmayı amaçlayan bir dizi yasa teklifi sunan İsveç Hükümeti bununla da yetinmeyerek gerektiğinde İsveç’e girişteki yolları ve köprüleri de kapatabilme yetkisi almayı hedefliyor.

Hükümet, Yasa Tasarı Komisyonuna sunduğu yasa teklifi gerekçesinde Öresund Köprüsünün bir başka ülke, Danimarka ile en önemli ve kara trafiğinin en fazla olduğu bir bağlantı noktası olmasına dikkat çekerek, köprünün geçici olarak kapatılabilmesi, artan sığınmacı sayısı nedeniyle İsveç’in iç güvenliği ile kamu düzeninin korunmasına yönelik alınacak tedbirlerin bir parçası olduğu savlandı.

İsveç Alt Yapı Bakanı Anna Johansson köprüyü sadece acil durumlarda kapatabilmeyi amaçladıklarını, bugünkü yasalarla bunun olası olmadığını söyleyerek yasa ile gerektiğinde kullanılmak üzere hükümetin yetkili kılınmasını amaçladıklarını belirtti.
Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2015, 18:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner6