İsveç- Danimarka arasında Metro inşa edilecek

Dünyanın ilk 'uluslararası metro hattı' İsveç- Danimarka arasında yapılacak.

İsveç- Danimarka arasında Metro inşa edilecek

Danimarka ve İsveç'i birbirine bağlayacak metro hattı projesi için düğmeye basıldı. 'Rüya' olarak nitelendirilen projeyle Kopenhag ile Malmö kentleri arasındaki mesafe 23 dakikaya düşecek. 2035 yılında tamamlanması planlanan projenin 4 milyar euro'ya (yaklaşık 20.6 milyar lira) mal olması bekleniyor.

İskandinav ülkelerinden Danimarka ve İsveç, iki ülkeyi birbirine bağlayacak metro hattı projesi için düğmeye bastı. Danimarkanın başkenti Kopenhag ve İsveç'in güney sahilinde bulunan liman kenti Malmö'yu birbirine bağlayacak yer altı metrosunun iki ülke arasında 20 kilometre uzunluğundaki boğaz hattına inşaa edilmesi öngörülüyor.

Euronews'te yer alan habere göre İskandinav yetkililerin 'bir rüya' olarak nitelendirdikleri proje Danimarka-İsveç arasında hali hazırdaki ulaşım süresini yarıya indirecek.

Her bir buçuk dakikada bir kalkış yapacak yer altı metrosu iki ülke arasındaki en uzun mesafeyi 23 dakikaya düşürecek.

 Dünyanın ilk 'uluslararası metro hattı' yapılacak 2035 yılında bitmesi planlanan proje söz konusu ülkelerde ulaşımı kolaylaştırmanın yanısıra yeni iş imkanları sağlayacak, yatırımı arttıracak ve en önemlisi İskandinavya'nın Avrupa'daki pozisyonunu güçlendirecek.

 Dünyanın ilk 'uluslararası metro hattı' yapılacak 4 milyar euro'ya mal olması öngörülen proje için Danimarka ve İsveç'ten aralarında iş adamları ve uzmanların olduğu bir heyet oluşturuldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6