İsveç bir ilke imza attı! Rusya, Çin ve İran'a karşı dikkat çeken hamle

İsveç, Rusya, Çin ve İran'dan gelen propagandaya karşı 'Psikolojik Savunma Ajansı' kurdu. Yeni teşkilat, dezenformasyona karşı koymak ve olası operasyonlar karşısında nüfusun direncini artırmakla görevlendirildi.

İsveç bir ilke imza attı! Rusya, Çin ve İran'a karşı dikkat çeken hamle

İsveç, bir ilke imza atarak ülkeyi dezenformasyon, propaganda ve psikolojik savaşa karşı savunacak yeni bir ajans kurdu. İsveç Psikolojik Savunma Ajansı'nın resmi açılışı, tam da Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö'nün Rusya'yı "İsveç ve Finlandiya'nın egemenliğine meydan okumakla" suçlayıp NATO'yı göreve çağırdığı gün geldi.

45 ÇALIŞANI VAR, SİLAHLI KUVVETLER VE HÜKÜMETLE BERABER ÇALIŞACAK

Ajansın 45 çalışanı ülkenin psikolojik savunmasını güçlendirmek için hem İsveç Silahlı Kuvvetleri hem de medya, üniversiteler ve merkezi hükümet gibi sivil toplum unsurlarıyla birlikte çalışacak.

İLK BÜYÜK GÖREV GENEL SEÇİMLER

İsveç İçişleri Bakanı Mikael Damberg, ajansın ilk büyük görevinin İsveç genel seçimlerini etki kampanyalarından korumak olacağını belirterek "2022'de ajansın çok önemli bir görevi var o da genel seçimlerle bağlantılı olarak İsveç'e yönelik yanlış bilgileri tespit etme ve ele alma yeteneğini güçlendirmek olacak." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6