banner198

İsveç basınında öne çıkan haberler

İsveç'in medya devleri neler yazdı? Hangi haberleri manşete taşıdı ve okuyucularına neler aktardı. İşte özetle İsveç Basınında bugün

İsveç basınında öne çıkan haberler
DAGENS NYHETER

- Ilımlı Parti, Merkez Parti ve Hristiyan Demokrat Parti seçmenlerinin büyük çoğunluğu, İsveç Demokratları ile partilerinin savunduğu benzer konularda işbirliği yapılmasına sıcak bakıyorlar.

- Başsavcılık binasına intihar saldırısı, barış görüşmelerinin çökmesi ve Taliban’ın saldırılara başlayacağını bildirmesiyle, bu yıl Afganistan son on yılın en kanlı ilkbaharını yaşayabilir.

- Ilımlı Parti içerisinde, hükûmet ile Aralık ayında varılan anlaşmaya karşı olanların sayısı artıyor.

- Birleşmiş Milletler Suriye Özel Elçisi Staffan de Mistura’nın girişimiyle, Suriye’de barışı sağlamak için altı hafta sürecek olan barış görüşmeleri başladı.

- Suudi Arabistan’da cinayet ve hırsızlıkla suçlanan Yemen, Eritre, Çad ve Sudan vatandaşı oldukları bildirilen beş kişi kafaları kesilerek idam edildi.

- İsrailli bir insan hakları örgütü, İsrail ordusunun geçen yaz Gazze’ye düzenlediği saldırılar sırasında askerlere "hareket eden her şeye ateş etmeleri" emrini verdiği belirtildi.

SVENSKA DAGBLADET

- 500 gün içerisinde faaliyete geçmesi planlanan Karolinska Hastanesi’nin Solna’daki yeni binası Stokholm’deki sağlık krizini çözmekte yetersiz kalabilir.

- İngiltere genel seçimlerinden sonra hükûmetin kurulmasında küçük partiler kilit rol oynayabilir.

- Irak’ın başkenti Bağdat’ta hafta sonu meydana gelen saldırılarda, Irak kökenli İsveçli bir gazeteci hayatını kaybetti.

- İsveç Demokratlarının lideri Jimmie Åkesson, diğer partilerin altyapı ve enerji politikalarından endişe duyduklarını ve parti olarak sanayide verimliliği artıracakları garantisi verdiklerini bildirdi.

AFTONBLADET

- Başbakan Stefan Löfven’in en büyük sorunu, seçmen sayısındaki düşüsün yanı sıra vermiş olduğu sözleri yerine getirecek faaliyetlerde bulunmamış olmasıdır.

- Teknoloji devi Apple piyasaya sürdüğü yeni uygulamalarla, İsveçli online müzik dinleme servisi Spotify’i yok etmek istiyor.

- Uzmanlar İsveç kronunun son yıllarda Amerikan doları karşısında değer kaybetmesi nedeniyle tatilini yurt dışında geçirecek olanların daha yüksek ücretler ödemek zorunda kalacakları konusunda uyarıda bulundular.

- Son zamanlarda Ukrayna’da en az on Rus yanlısı destekçinin ölmesi, olayların intihar olmadığı şüphesini artırıyor.

EXPRESSEN

- OECD eğitimde daha iyi bir sonuç elde etmek için İsveç okullarının acilen reformdan geçirilmesi gerektiğini bildirdi.

- Moldova’nın AB üyeliği konusunda AB ülkeleri arasında görüş ayrılığı bulunuyor.
Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2015, 12:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6