banner85
banner74

İsveç Basını bugün neler yazdı? 12.03.2015

banner54

İsveç Basının'da yer alan günün haberleri

banner89
İsveç Basını bugün neler yazdı? 12.03.2015
İsveç basını'nın bugün okuyucularına taşıdığı önemli haberler özetle şöyle:

DAGENS NYHETER

- Suudi Arabistan’ın Stokholm’deki Büyükelçisini geri çağırmasından sonra İsveç ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkiler dondu. Bölge ile 43,4 milyarlık ticaret hacmi bulunan İsveçli şirketlerin krizden ciddi derecede etkilenebileceği bildiriliyor.

- İsveç, Ukrayna’ya 850 milyon kron yardım yapacak. Bu yardım diğer Avrupa ülkelerini de Ukrayna’ya yardım etmeleri konusunda teşvik etmek için bir mesaj olacak.

- Burma’da öğrencilerin eğitim reformunu protesto etmek için yaptıkları gösterilerde 127 kişi gözaltına alındı. Amerika ve AB öğrencilere yönelik şiddeti eleştirdi.

- Japonya’ya 2014 yılında 5 bin kişi sığınma talebinde bulundu. Bu rakam ülkeye yapılan sığınma talebinde bir önceki yıla göre yüzde 53’ lük bir artışı ifade ediyor. Öte yandan, sadece 11 kişiye sığınma hakkı verildi.

- Stokholm Belediyesi’nden farklı parti temsilcileri Yahudi cemaatlerinin endişelerini dinlemek ve istekleri hakkında konuşmak için Stokholm’deki sinagogda çarşamba akşamı bir araya geldiler.

- Irak ordusu ve Şii milisler bir haftadan uzun bir süre devam eden çatışmalar neticesinde Tikrit’i İslam Devletinin elinden almayı başardılar.

- Merkez Bankası’nın repo faiz indiriminden sonra enflasyon yaz aylarından bu yana ilk kez yükselişe geçti.

- İsveç İşçi Bulma Kurumu Şubat ayında 386 bin kişinin işsizlik kurumunda kaydının bulunduğunu, bu sayının geçen yılın Şubat ayına oranla bir azalışı ifade ettiğini bildirdi.

SVENSKA DAGBLADET

- Ericsson’un kârlılığını artırmak için 2200 kişiyi işten çıkaracağını açıklaması, çalışanlar arasında gözyaşlarıyla karşılandı.

- Avrupa ülkeleri para söz konusu olduğunda insan haklarını ikinci plana atabiliyor. Son beş yılda Suudi Arabistan’a silah satan Avrupa’daki ülke sayısının 11 civarında olduğu söyleniyor.

- İsveç’in Ukrayna’ya yapacağı 850 milyon kronluk yardım paketinin parlamentoda onaylanmasından sonra Ukrayna’ya yollanmaya başlayacağı bildirildi.

- Stokholm bölgesinde bir hastanenin daha özelleştirilmesi önerisinin gündeme gelebileceği iddiası, ittifak partileri arasında görüş ayrılığına sebep oldu.

AFTONBLADET

- Hristiyan Demokrat Parti lider adaylarından Jakob Forssmed’in liderlik yarışını bırakması sonucu Ebba Busch Thor parti liderliği adaylığında tek başına kaldı.

- İsveç’te 2200 kişiyi işten çıkaracağını duyuran Ericsson, Katrineholm’daki fabrikayı tamamen kapatacağını bildirdi.

- Amerika’nın Missouri eyaletine bağlı Ferguson kasabasında ırkçılıkla suçlanan emniyet müdürü görevini bıraktığını açıkladı

EXPRESSEN

- İsveç ile Suudi Arabistan arasında son günlerde yaşanan krizin daha da derinleşebileceği ve Arap Birliği’ne üye ülkelerin de İsveç’e kızgınlıklarının arttığı bildirildi.

- Ilımlı Parti’nin savunma politikası sözcüsü Hans Wallmark, İsveç’in sınırlarına yönelik ihlallere karşı daha sert bir şekilde karşılık verilmesi gerektiğini bildirdi.

- ABD’nin Florida eyaletinde askeri bir helikopterin düşmesi sonucu 11 asker kayboldu.

- Norveç Hava Yolları’nda yapılan grevin şirkete 500 milyon krona mal olduğu bildirildi.
Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2015, 12:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER