İsveç Başbakanı Löfven: ''Türkiye'ye karşı sorumlulukları yerine getirmeliyiz''

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kitarovic, ile görüşen İsveç Başbakanı Stefan Löfven, ''Türkiye'ye karşı sorumlulukları yerine getirmeliyiz'' dedi.

İsveç Başbakanı Löfven: ''Türkiye'ye karşı sorumlulukları yerine getirmeliyiz''
 
Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitarovic, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği İsveç'in Başkenti Stockholm'de, İsveç Başbakanı Stefan Löfven ile Başkanlık ofisinde ortak basın toplantısı düzenledi.

Sığınmacı krizi ve son günlerde bazı AB ülkeleri ile Türkiye arasındaki gerginliğe  değinen İsveç Başbakanı Löfven, sınırların korunması noktasında diğer AB ülkeleriyle bir araya geleceklerini ifade ederek, bu konuda henüz bir karar olmadığını söyledi.

Türkiye ile ilişkilerde "Dengeli bir yaklaşım" olması gerektiğinin altını çizen Löfven, "Tansiyonun yüksek olduğu bir durumdan hiçkimse karlı çıkamaz. Bu nedenle tansiyonun düşürülmesi gerekir. Bu konu hakkında son derece dengeli ve sakin davranmalıyız." değerlendirmesinde bulundu.

Löfven, Türkiye ile AB'nin birbirine ihtiyacı olduğunu savunarak, "Sığınmacılara bireysel olarak yaklaşmalı ve onların içinde bulunduğu durumu anlamalıyız. Onlara gerçekten yardım etmek istiyorsak Türkiye'ye karşı yükümlülükleri de yerine getirmeliyiz." dedi.

Türkiye-AB ilişkilerinin kötüye gitmesinin hiç kimseye fayda sağlamayacağını vurgulayan Löfven, "Türkiye ile AB'nin birbirine ihtiyacı var. Tansiyonu tırmandırmak yerine düşürmek için hareket etmeliyiz." ifadelerini kullandı.

"Türkiye ile diyalog devam ettirilmeli"

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitarovic ise, sığınmacıların Batı Avrupa ülkelerine geçiş güzergahındaki Balkan rotasının mutlaka kapalı kalmaya devam etmesi gerektiğinin altını çizdi.  Kitarovic, "Türkiye ile diyaloğun devam ettirilmesi ve gerginliğin azaltılması gerekli." dedi.

Hırvat Cumhurbaşkanı, daha önce birçok kez sığınmacı merkezlerini ziyaret ettiğini anımsatarak, "Orada gördüğüm, maddi durumu iyi olanların Avrupa ülkelerine kolayca gidebildiği oldu ancak bizler, böyle imkanları olmayan sığınmacılara yardım etmeliyiz." diye konuştu.

Orhan Karan/Atila Altuntaş
Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2017, 19:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
iklim  gürarslan
iklim gürarslan - 6 yıl Önce

Selamlar 2 yıl oldu evleneli eşim 30 yıldır işveç vatandaşı hala bir haber alamadık vizeden bukadar zora sokmayın eşim hasta ve işyerinde tek yanında olmak istiyorum lütfen yazımı dikate alın bir haber bekliyorum .

SIRADAKİ HABER

banner194

banner6