İsveç Başbakanı Kristersson, Ankara'da: Anıtkabir'i ziyaret etti

Türkiye'nin NATO üyelik sürecinde ülkesine destek vermesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek üzere, Ankara'ya ziyaret gerçekleştiren Başbakan Ulf Kristersson, Esenboğa Havaalanı'nda, Ankara Vali Yardımcısı Ayhan Özkan ve yetkililer tarafından karşılandı.

İsveç Başbakanı Kristersson, Ankara'da: Anıtkabir'i ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kristersson'u Beştepe'de kabul edecek.

Görüşmede Türkiye-İsveç ilişkileri, İsveç ile NATO Madrid Zirvesi marjında imzalanan Üçlü Muhtıra temelinde İsveç'in NATO'ya üyelik başvurusu, Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri ile küresel ve bölgesel meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunulması öngörülüyor.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile görüşen Kristersson, ikinci ikili ziyaretini Türkiye'ye gerçekleştirdiğini söyledi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ve beraberindeki heyeti Başkanlık Divan Salonunda kabul etti.

11 Eylül'de gerçekleşen seçimlerde Başbakan seçilen Kristersson'u tebrik eden TBMM Başkanı Şentop, yeni İsveç Hükümetine de başarılar diledi.

TBMM Başkanı Şentop ile görüşme ayrıntıları için tıklayınız.

Başbakan Ulf Kristersson'dan Anıtkabir ziyareti

Beraberindeki heyetle Aslanlı Yol’dan yürüyerek Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün mozolesine gelen Kristersson, buraya çelenk bırakıp saygı duruşunda bulundu.

Kristersson, saygı duruşunun ardından hatıra fotoğrafı çektirdi. Daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçen Kristersson, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı.

Kristersson, deftere şunları yazdı:

"Yaklaşık 100 yıl önce tarafınızca kurulan Türkiye Cumhuriyeti'ni ziyaret etmek benim için büyük bir onurdur. 1934'te Ankara'daki İsveç Büyükelçiliğinin açılışında, dönemin Veliaht Prensi Gustaf Adolf ile çekilmiş fotoğraflarınız, bana ülkelerimiz arasındaki yakın bağların ne kadar eskiye dayandığını anımsatmaktadır. İsveç ve bu güzel ülke arasındaki ilişkileri derinleştirme temennilerimle."

Ziyarette, Kristersson'a Ankara Vali Yardımcısı İlhan Turgut, Türkiye'nin Stockholm Büyükelçisi Yönet Can Tezel, İsveç'in Ankara Büyükelçisi Staffan Herrström ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sait Atalay eşlik etti.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2022, 15:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6