banner198

İsveç 1915 olayları hakkında komisyon kuruyor

İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström, 1915 olayları hakkında bağımsız bir komisyon kuracaklarını, ülkesinin bu komisyonun çalışmalarının sonucuna göre hareket edeceğini söyledi.

İsveç 1915 olayları hakkında komisyon kuruyor
İsveç resmi haber ajansı TT'nin haberine göre, Dışişleri Bakanı Wallström parlamentoda 1915 olayları ile ilgili Ermeni iddiaları hakkındaki tartışmada konuştu.
 
Haberde, Margot Wallström'ün konuşmasında 1915 olayları için ''trajedi'' kelimesini kullandığı, ''soykırım'' kelimesini kullanmaktan özellikle kaçındığı belirtildi.
 
Habere göre Wallström, 1915 olaylarıyla ilgili tarihçilerden, uzmanlardan ve siyasetçilerden oluşan bir bağımsız kurul oluşturacaklarını, bu kurulun 1915 olaylarını araştıracağını ve uluslararası hukuk çerçevesinde çıkan sonucu değerlendireceklerini ifade etti. Wallström, konuya önem verdiklerini ve kısa sürede araştırmayı sonuçlandıracaklarını kaydetti.
 
İsveç Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Erik Boman, İsveç hükümetinin 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddiaları ve Süryaniler hakkında 2010 yılında parlamentoda alınan kararın uygulanmasını rafa kaldırdığını, hükümetin konuyla ilgili bağımsız bir kurulun araştırmasına göre hareket edeceğini bildirmişti.

Atila ALTUNTAŞ / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2015, 15:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6