İşte dünyanın en güvenli ve en güvensiz ülkeleri... İsveç kaçıncı sırada?

Washington merkezli Gallup'un son araştırmasına göre, İsveç 100 üzerinden 85 puanla, en güvenilir 10 ülke arasında yer aldı. Dünyanın en güvenilir ülkesi de 97 puanla Singapur olarak belirlendi.

İşte dünyanın en güvenli ve en güvensiz ülkeleri... İsveç kaçıncı sırada?
 Uluslararası araştırma ve anket şirketi Gallup, bu yıl da dünyanın en güvenli ve tehlikeli ülkelerini açıkladı. Ülke ve bölgelerin güvenlik, kanun ve düzen gibi çeşitli kıstaslara göre derecelendirildiği araştırma için 135 ülkede anket yapıldı. Bire bir görüşmelerle yapılan anket, halkın bireysel deneyimleri ve ülkesinde kendilerini ne kadar 'güvende hissettikleriyle' orantılı.
TÜRKİYE'YE 100 ÜZERİNDEN 80 PUAN 

Washington merkezli Gallup'un son araştırmasına göre, Türkiye 100 üzerinden 80 puanla, ortalamanın biraz üstünde güvenlik seviyesinde gösterildi. Araştırmada bu yıl dünya ortalaması 76,1 oldu. Dünyanın en "güvenli" yeri 97 puanla Singapur olarak belirlendi. Singapur'un ardından 95 puanla Özbekistan, 92 puanla İzlanda geliyor.

ÖZGÜRLÜK VE GÜVENLİK İKİLEMİ

'Güvende hissetmenin' farklı biçimleri olduğunu ortaya koyan anket için Gallup, "Özbekistan'da görüşülen hiç kimse, son bir yıl içinde saldırı veya gaspa uğramadığını belirtti. Bu bize bazen bireysel özgürlüklerden feragat etme karşılığında güvenliğin elde edildiğini hatırlatıyor. Singapur da pek çok yönden bir başarı hikayesi olsa da, ifade özgürlüğü gibi alanlarda eleştirilmekte" açıklaması yaptı. Gallup ayrıca, bazı ülkelerde asayişin 'polis devleti' oluşturarak ve özgürlüklerin yok sayılarak temin edildiğini vurguladı. Listede Almanya 87, İran 85, Fas 83, Belçika 82, Fransa 80, Irak 77, Rusya 74, Ukrayna 68 puanla derecelendirildi.

EN GÜVENSİZ ÜLKE VENEZUELA

Britanya, İran, Japonya, Kosova, Myanmar, Portekiz, İsveç ve ABD, 85 puan alırken, dünyanın en tehlikeli ve "güvensiz" hissedilen ülkesi, 42 puanla Venezuela oldu. Bolivya, Gabon, Güney Afrika Cumhuriyeti, El Salvador, Liberya gibi ülkeler de 60 puanın altında kaldı.

Araştırmaya göre tüm dünyada halkların sadece yüzde 14'ünün polis güçlerine güven duyduğu ortaya konurken, nüfusun yalnızca yüzde 12'sinin gece yalnız başına evine yürürken kendini güvende hissettiği belirlendi. 
Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2017, 21:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6