İsrail: İsveçli Bakan Walström: Çirkin, ahlaksız

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström'un, "öldürürülen Filistinlilerle ilgili soruşturma açılması" çağrısını "çirkin, ahlaksız, gayri adil ve aptalca" olarak niteledi.

İsrail: İsveçli Bakan Walström: Çirkin, ahlaksız
 Yabancı gazetecilerin katıldığı Batı Kudüs'teki yıllık toplantıda konuşan Netanyahu, "İsveç Dışişleri Bakanının sözleri ahlaksız ve gayri adil. İsrail'i absürt bir şekilde seçip ayıran, yanlış ve aptalca sözler" ifadesini kullandı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı'ndan önceki gün yapılan yazılı açıklamada da Wallström'a, “terörizmi desteklemek ve şiddeti teşvik etmek” suçlanması yöneltilmişti. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Wallström'ün sözleri “sorumsuzca” ve “gerçeklikten uzak” olarak nitelenerek, “İsveç Dışişleri Bakanı, terörü destekleyerek şiddeti teşvik etmektedir” ifadesine yer verilmişti.

İSRAİL'DEN GAZZE'YE KARA HAREKATI!
Filistin hükumeti ise "cesurca" diye nitelediği Wallström'ün sözlerini tüm dünya ülkelerine örnek gösterdi. 

TARİHİNDE İLK KEZ! TARİHİNDE İLK KEZ!

Filistin hükumetinden yapılan yazılı açıklamada, "Dünya ülkelerini, Filistinlilere yönelik ihlalleri nedeniyle İsrail'e uluslararası soruşturma açılması talebinde bulunarak cesur bir tutum sergileyen İsveç'i örnek almaya davet ediyoruz" ifadelerine verildi.
“İsrail’in son dönemde Filistinlilere yönelik uyguladığı yargısız infazların soruşturulması” çağrısında bulununan Wallström'ün, Paris'teki terör saldırısının ardından yaptığı "Şimdi bir kez daha Ortadoğu'da, özellikle de gelecek umutlarını yitiren Filistinlilerinki gibi bir duruma geri döndük. Ya bu çaresizlik durumunu kabul edeceğiz ya da şiddete maruz kalacağız" şeklindeki açıklama da İsrail’in tepkisini çekmişti.
Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2016, 23:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6