İsrail'in Tepki Gösterdiği İsveçli Bakana Destek Eylemi

İsveç'in başkenti Stockhom'de, İsveç Parlamentosu önünde bulunan Mynttorget Meydanı'nda toplanan bir grup aktivist son günlerde İsrail'in hedefinde bulunan İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallstrom'e, destek eylemi düzenledi.

İsrail'in Tepki Gösterdiği İsveçli Bakana Destek Eylemi
 Eyleme katılan İsveç Dindar Sosyal Demokratlar Genel Sekreteri Monica Fundin Pourshahidi konuşmasında, İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallstrom'ün "İsrail'in son dönemde Filistinlilere yönelik uyguladığı yargısız infazların soruşturulması" gerektiğine yönelik açıklamasının arkasında olduklarını belirterek, "Wallstrom gerçekleri haykırıyor" dedi. "Antisemitist değilim" diyen Pourshahidi," İsrail askerlerine taş atan Filistinli çocuklar hapse atılmasına göz yumamayız. Okula gitmesi gereken Filistinli çocukların İsrail hapishanelerinde tecrit hücresinde tutulmasına sessiz kalamayız. Dışişleri Bakanı Wallstrom'de bu zulme sessiz kalmayanlardan" diye konuştu.
Eyleme katılanlar, "Filistin sonsuza kadar yaşayacak", "İsrail'den korkmuyoruz ve geri adım atmıyoruz" sloganları atıp dağıldı.

Wallström, Netanyahu arasında yaşanan gerginlik

Paris'teki terör saldırıları ile ilgili açıklamalarda bulunan İsveç Dışişleri Bakanı Wallström, "Sadece İsveç'te değil tüm dünyada radikalleşen çok sayıda kişi olduğu için endişelenmeliyiz. Şimdi bir kez daha Ortadoğu'daki, özellikle de gelecek umutlarını yitiren Filistinlilerinki gibi bir duruma geri döndük. ya bu çaresizlik durumunu kabul edeceğiz ya da şiddete maruz kalacağız" demişti. Wallström, iki hafta önce de "İsrail'in son dönemde Filistinlilere yönelik uyguladığı yargısız infazların soruşturulması" gerektiğini savunmuştu.

Dışişleri Bakanı Wallström'ün, sözlerine cevap, İsrail Başbakanı Netanyahu'dan gelmişti. Yabancı gazetecilerin katıldığı Batı Kudüs'teki yıllık toplantıda konuşan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, "öldürülen Filistinlilerle ilgili soruşturma açılması" çağrısını "çirkin, ahlaksız, gayri adil ve aptalca" diye nitelerken İsrail Dışişleri Bakanlığı, İsveç'in Tel Aviv Büyükelçisi'nin Bakanlığa çağrıldığını ve "Wallström'ün yorumlarından duyulan memnuniyetsizliğin iletildiğini" duyurmuştu. İsrail gazetesi Adelson da Margot Wallström'ün Folke Bernadotte gibi öldürülmesi gerektiği şeklinde yorumlanabilecek bir makale yayınlamıştı.

Wallström'ün sözlerini "cesurca" diye niteleyen Filistin hükumeti ise tüm dünya ülkelerine İsveç'i örnek göstermişti.İsveçli asker, insan hakları savunucusu ve diplomat Kont Folke Bernadotte, Arap ülkeleri ile İsrail arasında Birleşmiş Milletler adına arabuluculuk yaptığı sırada 1948'de Yahudi fanatiklerce öldürülmüştü.

Orhan Karan/Sadiqbəyli Rahim Telman/Atila Altuntaş
Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2016, 19:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6