İran ve İsveç arasındaki ekonomik ilişkiler arttırılacak

İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Nehavendiyan, İsveç Ticaret Bakanı Ann Linde ile yaptığı görüşmede, iki ülke arasında bankacılık ilişkilerinin artmasıyla finansal sorunların bertaraf olacağını bildirdi.

İran ve İsveç arasındaki ekonomik ilişkiler arttırılacak
 Banka müdürlerinden oluşan bir heyet başkanlığında İsveç’e giden İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Muhammed Nehavendiyan, İsveç Ticaret Bakanı Ann Linde ile görüştü.

Görüşmede, nükleer anlaşmadan sonra İran’da yatırım konusunda uygun bir ortam sağlandığını ifade eden Nehavendiyan, “İran ve İsveç, ekonominin çeşitli alanlarında örneğin enerji, ulaştırma, bilgi teknolojisi ve çevre ile ilgili karşılıklı ilişbirliği yapabilir” dedi.

İranlı yetkili, İran bankalarının İsveç’de şübe kurmasının banka işlemlerinin kolaylaştırılmasına katkı sağlayacağını dile getirerek, “Aslında bu konu gerçekleşirse, İranlı ve İsveçli şirketlerin arasında yaşanan yatırım ve ekonomik işlemler gibi sorunlar giderilecek ve ardından iki ülke arasında banka işbirliği hızla gelişecektir” ifadesini kullandı.

İsveç Ticaret Bakanı Ann Linde de söz konusu görüşmede, İsveç ve İran arasında ekonomik işbirliğin geliştirilmesinin büyük önem taşıdığını ve ülkesinin bu konuya sıcak baktığını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2016, 13:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6