İbrahim Kalın, İsveç ve Finlandiya görüşmelerini anlattı: Somut ve net adımlar istedik

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, İsveç ve Finlandiya heyetleriyle yapılan görüşmeleri Hürriyet’e değerlendirdi: “PKK, PYD, YPG, DHKP-C ve FETÖ ile ilgili endişelerimizi bilgi ve belgelerle ortaya koyduk. Mutlaka somut, net, bizi tatmin edecek adımlar atılması gerektiğini ifade ettik. Olumlu adım atarlarsa, süreç olumlu ilerler.”

İbrahim Kalın, İsveç ve Finlandiya görüşmelerini anlattı: Somut ve net adımlar istedik

NATO’ya girmek isteyen İsveç ve Finlandiya’ya, teröre destek vermeleri nedeniyle Türkiye’nin tavrı olumsuz olmuştu. Bunun üzerine her iki ülkenin heyetleri, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın başkanlığındaki heyetle bir araya geldi. Kalın, bu görüşmede yaşananları Hürriyet’e anlattı: “Ankara’da, Külliye’de gerçekleştirdiğimiz görüşmede Dışişleri Bakan Yardımcımız Sedat Önal, Adalet Bakan Yardımcımız, Milli Savunma Bakan Yardımcımız ve diğer ilgili kurumların temsilcileri vardı.

BELGELERİ ORTAYA KOYDUK

Orada biz, İsveç ve Finlandiyalı mevkidaşlarımızla çok açık, samimi bir görüşme yaptık. Biz özellikle bu iki ülkedeki PKK, PYD, YPG, DHKP-C ve FETÖ yapılarıyla ilgili endişelerimizi bilgi ve belgelerle açık bir şekilde ortaya koyduk. Kendilerine bu konuyla ilgili gerekli dökümanları da temin ettik. Beklentilerimizin de çok açık, net olduğunu söyledik. Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi, terörle mücadele konusunda Türkiye’nin endişelerini dikkate almayan bir üyelik sürecinin ilerlemesinin mümkün olmayacağını biz açıkça ifade ettik. Detaylı bir şekilde de anlattık.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6