banner198

GURBETCİLERİN İKİ SORUNUNA ÇÖZÜM GELİYOR

Avrupalı Türklerin iki önemli sorunu daha çözüme kavuşuyor. Boşanma kararlarının Türkiye’de tanınması kolaylaşacak, emekli aylığı alana ek işte çalışma hakkı verilebilecek

GURBETCİLERİN İKİ SORUNUNA ÇÖZÜM GELİYOR
 AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu SABAH’a yaptığı açıklamada, “Türkiye’de de boşanma davalarının daha kolay tanıması için bir çalışma yapıyoruz. Öneriyi Adalet Bakanlığı’na da sunduk.

Bu önerinin son şeklini alarak 2017 yılı-nın başında yasalaşması hedefliyoruz. İnşallah 2017 yılının ortasına kadar bu sorunu çözüp boşanma kararlarının Türkiye’de daha rahat tanınması konusunda adım atmış olacağız” dedi. Konunun çok teknik ve karmaşık olduğunu söyleyen Yeneroğlu, “Tenfiz dediğimiz, boşanma ile gelen miras, velayet, mülkiyet gibi konuların düzenlenmesi ayrıca ele alınacak” diye konuştu. Yeneroğlu, adı geçen önergede kendi tavsiyesinin boşanmanın tanın-ması konusunun aracısız ve hatta konsolosluk aracılığı ile çözülmesi olduğunun altını çizdi.


Yurtdışında yaşarken Türkiye’den maaşını almak iste-yenlerin Almanya’da yarı zaman-lı ek işlerde çalışmasına izin vermeyi gündeme alabileceklerini ifade eden Yeneroğlu, “Böylece hem ek iş imkânı vermek hem maaşını almak mümkün olur” dedi. Borçlanarak emekli olma hakkının dünyada eşi benzeri olmadığının altını çizen Yeneroğlu, “Uygun bir çözüm arayışımız var. Akılımda olan 400-600 euro arası sosyal kesinti olmayan işlerde çalışmaya izin vermek olabilir” dedi.

 

Mesut HASTÜRK – BERLİN

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2016, 20:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6