banner114

Gurbetçiler Kulu'nun nüfusunu 3 katına çıkardı

Yaz mevsimi olması ve Kurban bayramının yaklaşmasıyla gurbetçiler Konya'nın Kulu ilçesine akın etti. 50 bin olan ilçe nüfusu neredeyse üç katına çıktı. Yollar ve otoparklar araçlarla doldu.

Gurbetçiler Kulu'nun nüfusunu 3 katına çıkardı

Gurbetçilerin Kulu'ya akın etmesi ve trafiğin yoğunlaşmasından dolayı Atatürk Caddesi büyük sıkışıklık yaşanıyor. İlçe esnafının yüzü gülmesine rağmen, Kurban Bayra'mından sonra gurbetçilerin yaşadıkları ülkeye geri dönmesi ile birlikte bir durgunluk bekleniyor.

Konya'nın Kulu ilçesi 1964 yılında İsveç ile  başlayan göç serüveni tamamlamış durumda. İlçe nüfusunun 70 bini İsveç, Kanada, Avusturya ve Almanya olmak üzere dünyanın dört bir yanında yaşıyor. Uçak biletlerinin pahalı olmasından dolayı, Kululuların çoğunluğu memleketlerine araçları ile gelmeyi tercih etti. İsveç, Fransa, Almanya, Danimarka, Avusturya ve Hollanda plakalı araçlar Kulu sokaklarını şenlendirdi. 

Özellikle gayrimenkul yatırımlarını ilçeye yapan Kululular, yaz aylarında memleketlerine akın ederek tatillerini ilçede geçiriyor. Ülke ve ilçe ekonomisinde de büyük katkısı olan Kululular, yaşadıkları ülkelerde de çalışkanlıklarıyla dikkat çekiyor. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
mustafa ustun
mustafa ustun - 1 yıl Önce

isveçe nasıl gelirim abi

SIRADAKİ HABER

banner6